Filmová recenzia: Mr. JONES/SPY, D: Agnieszka Holland, IFF BERLINALE WINNER MOVIE

Print Friendly, PDF & Email

Titul: Mr. JONRS/ SPY → Genre: Biographical / Thriller / Drama Country: Poland / United Kingdom / Ukraine, 2019, 119´ (Special Edition: 141 min, Alternative 114 min) Director: Agnieszka Holland Screenplay: Andrea Chalupa Cinematography: Tomasz Naumiuk Music: Antoni Komasa-Łazarkiewicz Starring: James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Michalina Olszańska, Kenneth Cranham, Celyn Jones, Beata Poźniak Daniels, (more) Production: Stanislaw Dziedzic, Klaudia Smieja, Jegor Olesov, Angus Lamont, Andrea Chalupa Editor: Michał Czarnecki Scenography: Grzegorz Piątkowski, Kinga Babczyńska Slovenská premiéra → Festival Slobody, Kino LUMIERE BRATISLAVA, 11/2021

Mr. Jones (2019) - IMDb

SYNOPSIS

The responsibility and mission of a journalist against a world that does not want to see or hear …

TREATMENT

The responsibility and mission of a journalist against a world that does not want to see or hear … „What is Stalin paying for?“ Asks the film’s hero, British journalist Gareth Jones, when he sees the frantic industrialization of the Soviet Union. „In the south, they are the same grain fields. The grain is Stalin’s gold! ”Jones gets an insider’s answer. The young journalist originally came to Moscow to interview Stalin. Despite the authorities and agents guarding him, he manages to get to Ukraine. And he tried to convince Britain and the world of what he saw and literally survived. Paradoxically, Stalin’s policy caused one of the greatest famines in human history on the territory of the confusing, fertile black earth of Ukraine. Estimates range from seven to ten million people who were destroyed by the famine of 1932-33 … It tells of the responsibility of a journalist, of journalistic courage and honor, of how easy it is to sell your professional and human soul. It is the courage to see and name things as they are in spite of the powerful of this world, in spite of all temptation. To this day, journalists die for their truth, as does Gareth Jones.

Mr. Jones - A Verdade da Mentira, em análise | MHD

MOVIE REVIEW

[G GROBER] Zhruba 13 celovečerný opus hollywoodskej scenáristky, filmovej a televíznej režisérky, ktorá študovala na pražskej FAMU – Agnieszka Holland. Autorka objavila v princípe nikdy nepublikovaný príbeh naivného novinára, ktorý sa dostáva do orwellovského sveta a doby, a vystavala na tom dynamickú údernú drámu plnú profesionálnych grifov, elitného castingu a náležitého režijného vedenia postáv, lahôdkového výtvarna a peknej scénografie, a popri tom všetko aj s aktuálnym současným posolstvom: nachádzanie pravdy, jej šírenie, a mechanizmy zub za zub, lebo všetko má svoju cenu, a na význame záleží.

Mr. Jones – SAMUEL GOLDWYN FILMS

Zodpovednosť a poslanie novinára v čase – keď sa ľavicovej propagande darí vytesňovať jednotlivcov, ktorí ukazujú pravdu, a to i za cenu vlastného nepohodlia, a dokonca i v ohrození smrťou. Škótsky novinár Gareth Jones vidí zbesilú industrializáciu sovietskeho Ruska. Zhodou okolností dostane víza na týždenný pobyt v Moskve, avšak jedného ďalšieho novinára v tom čase za podozrivých okolností odpravia isté sily. I keď Jones pôvodne prišiel do Moskvy, aby urobil rozhovor so Stalinom.

🎬Mr. Jones (2020) dir. Agnieszka... - Vanessa Kirby Italia.

Mladý Jones nachádza svojho žurnalistického kolegu, ktorý chcel cestovať na Ukrajinu mŕtveho, a tak sa prinútený sám sa pretĺkať metropolou Moskvou, kde nikto nevie, či niekto práve neprikladá pohár na protiľahlú stenu. Paradoxne všetci západní novinári ako vyslaní reportéri i ich editori pochlebovačne a nekriticky prijímajú oslavné správy od sovietskych úradov, a konformne si užívajú napríklad zvrhnuté radovánky v kluboch s ľahkými devami.

Novinár Jones potemkinovsko-orwellovskú Moskvu odmieta, a naopak sa po aférke so spriaznenou žurnalistkou Adou osobne vycestuje na Ukrajinu, „sýpky“ Sovietskeho zväzu. Počas putovania zasneženým vidiekom odhaľuje cenu za Stalinov údajný pokrok. Namiesto modernizácie cez kolektivizáciu sa všetko „Stalinovo zlato“ eportuje a paradoxne milióny obyvateľov sú ponechané napospas úradujúcemu holodomoru.

Stalinova experimentálna reforma v oblasti úrodnej černozeme Ukrajiny vyvolala jeden z najväčších hladomorov v dejinách ľudstva, kde podľa odhadov zomrelo okolo siedmich až desiatich miliónov ľudí, ktorých hladomor v rokoch 1932–33 zahubil.

Poľsko-ukrajinsko-britská snímka Agnieszky Hollandovej pripomína túto hroznú politickú zvôľu, ktorá je dodnes mnohými zamlčovaná a zľahčovaná, ale zároveň je film výsostne aktuálny.

Snímka je esejou o zodpovednosti intelektuálov a médií a o potrebe novinárskej odvahy a cti, a najmä o tom, ako je ľahké zapredať svoju profesijnú aj ľudskú dušu.

Nuž i dnes platí, že treba skutočnú odvahu vnímať a hodnotiť skutočnosť takou akou reálne sa javí – napriek väčšine, manipuláciám a predpojatiu. Dodnes umierajú novinári za svoju pravdu, tak ako kedysi prišiel o život napokon aj freelancer Gareth Jones.

VIFF 2019 Review: Mr. Jones | Jon The Blogcentric
Berlinale IFF 2019 – Agnieszka Holland (Zlatý medvěd za nejlepší film)
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV