Filmová recenzia: Karel

Print Friendly, PDF & Email

Title, country, year: Karel, Czech Republic, 2020, Czech Republic Length: 133´ Screenplay and direction: Olga Malířová Špátová Cinematography: Olga Malířová Špátová Editor: Šárka Sklenářová Sound: Petr Provazník Starring: Karel Gott, Ivana Gottová, Charlotte Ella Gottová, Nelly Sofie Gottová, Ladislav Štaidl, Jiří Suchý, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Felix Slováček, Jitka Zelenková ••• Distribution: Bontonfilm Premiere in the Slovak Republic: 11. 11. 2021 Photo: Bontonfilm

Kniha Život s láskou Ivana a Karel Gottovi (Petr Čermák, Dana Čermáková) v  Panta Rhei | Panta Rhei

SYNOPSIS

In this supremely original documentary by Olga Malířová Špátová, he focuses on the recent phase of the life of the most popular singer in Central Europe, the multiple Golden Nightingale, and the former „national artist“. Karel Gott lost his fight against the insidious disease and had a funeral at the age of 80.

Trailer k filmu o Karlovi Gottovi je na svete! Naskakujú z neho  zimomriavky! - ČoJee!?

TREATMENT

In the feature-length documentary film Karel, he combines 3 in 1 in his artistic portrayal: a genius, a documentary filmmaker and a genius pro – at the best time just before the end of his life; so a unique view into the privacy and soul of Karel Gott was created. Renowned director Olga Malířová Špátová worked with Karel Gott for a whole year and thanks to this collaboration a real personal and hypocritical view into the soul of a well-known singing star was created, which has not been found by the general public or its rock fans. Gott’s satirical insight is especially impressive.

The author’s documentary is not meant to be a showcase of highlights of Karel Gott’s life gloriola and his singing talent and achievements, because the author did not hide Gott’s shadows even when the phenomenal Golden Nightingale becomes only a citizen and friend or father Karel, an enthusiastic painter, loving husband and father of his daughters at home family environment or when meeting with fans in our country and in Hamburg, whether in his beloved.

Premiéra filmu Karel o Karlu Gottovi: Vdova Ivana Gottová přišla s krásnými  dcerami - Žena.cz - magazín pro ženy

Movie Review

[REcenzia: Gabriel Gröber] V celovečernej dokumentárnej snímke film Karol sa vo svojom umeleckom zobrazení snúbi 3 v 1: genialny človek, dokumentaristka aj geniálny profík – v tom najlepšom čase – tesne pred koncom života.

Kreatívne vznikol ojedinelý pohľad do súkromia a aj do duše Karla Gotta. Renomovaná režisérka Olga Malířová Špátová pracovala s Karlom Gottom počas celého jedného roka a vďaka tejto spolupráci – vznikol skutočný osobný a podpapučový alebo „kľučkový pohľad“ do duše známej „speváckej star“, aký sa doposiaľ širokej verejnosti, ani jeho skalným priaznivcom, nenaskytol.

Kaja6 resize

Obzvlášť pôsobivo vyznieva Gottov satirický nadhľad. Autorské dokumentárne dielo však nemá byť samoúčelnou prehliadkou highlightov životnej glorioly Karla Gotta a jeho speváckeho talentu a úspechov, pretože autorka nezamlčovala ani Gottove tiene – keď sa z fenomenálneho Zlatého slávíka stáva iba občan a kamarát – či otec Karol, či nadšený maliarsky elév, alebo milujúci manžel a otec svojich detí vrodinnom prostredí, alebo pri stretnutiach s fanúšikmi u nás, aj v Hamburgu.

Dej filmu sa odohráva najviac v jeho milovanej Prahe. Ale taktiež aj na jeho vidieckej chalupe, alebo na dedine, kde trávil detstvo. Karel Gott sa napríklad vydáva po stopách svojho života na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu, alebo sa autori snažia priblížiť onú „historicko dobu socialistickej kultúry za socializmu“, či spomienky na Husákovskú normalizáciu.

Predpremiéra filmu Karel! Ivana Gottová napokon neprišla, Iva Janžurová  vybehla zo sály v slzách! | Topstar.sk

Pre jednu časť spektra publika ide o učesano nekonfliktný klasický „oslavný portrét“

… ale aj pre druhých – nenudiaci vnor a plynulý náhľad do súkromia – …. a dovolíme si tvrdiť ,,,, aj veľmi „dobrý film“ – a ti nielen pre fanúšikov Karla Gotta.

Tvorcovia celovečerného „filmu pre kinodictriúúciu“ preukázali s bravúrou znalosti filmovej réžie dokumentárneho filmu – čo sa snúbi so zaujímavo vykreslenou „témou jedného z najzaujímavejších umelcov narodených v Českej republike – speváka a starr Karel Gott“ cenní i dnes.

Oľaga Nalíčovás

Oľga Maliřová-Špátová → autorka docu-projektu taktiež nesklamala: dobrá kamera, výborná náväznosť prvkov vymedzených tém, ktorá ako celok nenudí – napriek metráži, a vyvážená štruktúra mediálnej skladby, ktorá plynie do logickej pointy.

Dielo poučí, pobaví a poteší viac než nostalgiou- vznikol skutočne úctyhodný počin o speváckej legende.

Hodnotenie: 90 %.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV