Filmová rezencia: Iná svorka, 2021, H/SK

Print Friendly, PDF & Email

Titul: Iná svorka [ recenzia: G. Gröber ] Genre: dráma Krajina: Maďarsko / Slovensko, 2021, 98 min Réžia: Hajný Kis Scenár: Hajný Kis, Fanni Szántó Kamera: Ákos Nyoszoli Hrajú: Gusztáv Dietz, Zorka Horváth, Kati Anda, Dániel Baki, Sándor Balogh, Éva Bandor, Gábor Boráros, Réka Derzsiová, Ferenc Fandi, Zsuzsa Faragó, (viac) Produkcia: Julie Berkes, Balázs Zachar Strih: Vanda Gorácz Scénografia: Anna Nyitrai Kostýmy: Ilka Giliga

SYNOPSIS After returning from prison, Tibor works as a bouncer in a nightclub. He has financial problems, sleeps with his brother and, due to his nature, is in constant conflict with his surroundings. He hadn’t seen his wild twelve-year-old daughter Niki in seven years. When Niki, who lives with her grandparents, finds out that her father has been released from prison, she searches for him despite their ban. This meeting will force Tibor to face his past and look for a way to become a real father for his daughter.

FILM REVIEW

Jednoduché debutantské story s detskými i delikventskými sockami kriminálneho otca/vyhadzovača, ktorý nie z vlastnej viny zabil svoju ženu; a stal sa problematickým otcom „na úteku pred realitou, rodinou i vzťahom k dcére“ (dvaja neherci), ktorí spolu majú neidylické výpadky zmysluplnosti svojho žitia.

Svižne prerozprávaný príbeh s dobrými hereckými výkonmi, atmosférou, ktorá vcelku dobre chytá, ale inak jazyk narácie a výprava zvláda len mierne nadpriemerne všetky profesie filmového producentstva.

Konflikty v debute sú nejasné a konanie značne predvídateľné, pričom odľahčujúci humor chýba úplne, a prekvapenie je len na konci vo finále.

Zbližovanie otca s 12-ročnou dcérou je kostrbaté, polopatistické, čítankové (ťažko uveriteľný svet 12-ročného dievčatka bez rodičov). V princípe vyznieva debutové stredoeurópske dielo žiaľ aj vyložene debutantsko/amatérsky ako celok (uši pília chcené náhody sledovania a vniknutia na diskotéku v roli nežiaduceho a dôležitého svedka kľúčového incidentu), s minimom emócií, ale aj bez akéhosi „festivalového nóva pre medzinárodné publikum“, ale aj profesionálneho či scenáristického fortieľu (napriek oceneniu „za pokrok v developmente“ v scenáristickej dielni na MFF K. Vary).

Škola, učiteľky a rodičia sú – v akomsi televízackom vnore. Nepoteší ani hudobný štýl synth-pop, ktorý skôr zodpovedá strednej puberte a nie recividným chybujúcim postavám z okraja society (var hrnček var???). Najpodstatnejšiu kolíznu situáciu zlyhania hrdiny, vzťahu muž/žena a spolužitia, a ďalšie kľúčové body z histórie príbehu si je nutné len fantazijne sa predstaviť divákmi systémom ad hoc (chýba kino a obraznosť???).

Tu akoby išlo skryte o mravoučnú agitku a nie drámu jedincov – postáv odmietajúcich dozrieť a skomfortniť sa (punk ???), takže potenciálny zámer skončil mimo svojej potenciálnej zanieteností dramatickej, žánrovej i artovo výpovednej roviny – výpovede či odkazu.

Iná svorka (2021) | ČSFD.sk

Viac producentského i tvorivého vkladu zaznamenáva krajina Maďarsko, a film so Slovenskom obrazmi, témou i protagonistami takmer vôbec nesúvisí. Pre klubového diváka však dielo možno odporučiť, i keď medzinárodný festivalových vavrínov na úrovni áčkových a hodnotných festivalov sa skôr nedočkáme ako naopak.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV