Filmová recenzia: Smečka/Pack SK/CZ, 2020

Print Friendly, PDF & Email

Title: Smečka/Pack Genre: SK/CZ 2020, 95 min Directed by: Tomáš Polenský Screenplay: Tomáš Polenský, Irena Kocí Cinematography: Andrejs Rudzāts Cast: Tomáš Dalecký, Tomáš Mrvík, Anastasia Chocholatá, Denisa Biskupová, Vlastina Svátková, Patrik Děrgel, Jiří Vyorálek, Pavel Handl, (more) Production: Julietta Sichel, Jan Froněk Editor: Michal Kondrla Sound: Jan Paul Masks: Eva Ungrová

SYNOPSIS

Hockey goalkeeper Davidiva – from a better family, owner and his inexperienced cat is sixteen, goes to dance and has problems with cyberbullying and sports bullying, as well as with quasi-smart business managers of an empathic father and an uempathic own mother.

FILM REVIEW

[Text: G GROBER] Hokejovému brankárovi Davidivi – z lepšej rodiny, panicovi a jeho neskúsenej kočke je šestnásť, chodí do tanečnej a má problémy s kyberšikanou a športovou šikanou i s podnikateľským kvázichytráckymi maniermi empatického otca a neempatickej vlastnej matky.

David sa prestesťahuje a nastupuje do nového hokejového tímu Vlkov v Zlíne. Hrdina musí zabojovať o miesto brankárskej jedničky s neurvalcom Mikim, ale je nováčikom v mazáckom prostredí veľmi konkurenčnom.

Spoluhráči ho nechcú minimálne ako vlastného hráča do rozbehnutých turbín šikany, odvety a vzájomných bojov, ktorý sa roztáča. Pre ostatných hráčov je to spočiatku asi len rutinná provokácia a štandardný stereotyp, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje a dopúšťa sa nešportových počinov. Podarí sa Davidovi vybojovať svoje miesto v tíme, v škole, v živote, a pre lásku – a presadiť sa medzi Vlkmi?

Celovečerný debutantský počin českého režiséra Tomáša Polenského v slovenskej produkcii spoločnosti Furiafilm vo svojom celovečernom debute predstavuje jeden z mála teenage filmov v ČR a SR a ponúka tak trochu školometský, ale divácky inšpiračný a poučný pohľad pre svoje cieľové publikum.

Kladom filmu je verná atmosféra za pomoci autentických zlínskych dorastencov. Hlavný protagonista a niektoré ďalšie postavy vyšli dobre.

Menej poteší veľakrát tmavý, nažltlý a farebne málo členitý obraz kameramanského vizuálu, avšak najmä neisto školometská dramaturgia so slabým druhým plánom (ako dopadnú jeho lásky, keď mu milenku prebral jeho kľúčový rival) a nedomyslenosťami (presun do nového klubu, príliš školometsky negatívny a prvoplánoví rodičia z ktorých matka je Slovenka a otec Moravák, avšak bez komentára a natvrdo nahodené).

Film má šance osloviť české a slovenské cieľové publikum. Výkon scenáristický a režijný je v norme, a o výraznejšom talente, či zručnej profesionalite je zatiaľ predčasné hovoriť, pričom medzinárodné prostredia žiaľ jeho tvorcovia atakovať hĺbkou pohľadu či invenciou nemôžu.

Na Slovenku je dielo určite príjemným spestrením domácej scény v časoch aktuálnej korony.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV