Recenzia: Hrad/Pilis/Castle, Litva/Írsko, 2020, 90´

Print Friendly

Titul: Hrad/Pilis/Castle, Litva/Írsko, 2020, 90´

Genre: dráma Litva / Írsko, 2020, 113´+ 88´+ 90´ Réžia: Lina LUZY Scenár: Lina LUZY Kamera: Michael Lavelle Hudba: Jonas Jurkūnas Hrajú: Barbora Bareikytė, Gabija Jaraminaite, Jurate Onaitite, Martyna Peszko, Dermot Magennis, Janice Byrne, Rimania Valiukaite, Aidan O’Hare Producenti: David Collins

SYNOPSIS

Dráma o dospievaní sleduje trinásťročnú Litovka Moniku, niekoľko týždni potom, čo príde so svojou matkou a babičkou do Dublinu. Monika sníva o tom, že sa stane slávnou speváčkou. Keď s matkou spoločne zahrajú na pohrebe, sú pozvané tajomným postarším impresáriom na hrad. Matka je ale realistka a radšej sa rozhodne predať ich klávesy. Monika sa musí uchýliť k zúfalým činom, aby prišla k peniazom, získala „svoj“ nástroj do vlastníctva a využila jedinečnú príležitosť uskutočniť svoj sen.

Film Review

Spontánny festivalový herecký koncert dospievajúcej protagonistky v cudzine – s infantilnými a bludnými kalkulmi nielen mladej klaviristky, ale i veľmi neštandardnej rodiny s úsmevným svojrázom, drobnými zlodejstvami a kriminalitou ako predaj pašovaných cigariet, či vyberanie kontajnerov, alebo rodinným únosom.

Hrad / Pilis (2020) | ČSFD.cz

Snímka nevyniká originálnym konceptom, skôr komunikuje na neformálnom prístupe empatiou k sociálnej periférii, k prisťahovalcom z východnej Európy, či opatrným ponorom do tohto prostredia, najmä prirodzená titulná detská herečka Barbora Bareikyte – ako ambiciózna, ale nezrelá Monika.

Škoda veľmi svojrázneho dabingu na HBO, a značne patetického záveru, ktorý neladí so zámerom, poetikou a pointou výpovede…

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV