Recenzia: Čašník, The Waiter, 2018, GR, 95´

Print Friendly

Titul: Čašník (…) Medzinárodný anglický titul: The Waiter Drama / Mysterious Greece, 2018, 95´ Director: Steve Krikris Screenplay: Steve Krikris Music: Coti K. – Starring: Aris Servetalis, Yannis Stankoglou, Alexandros Mavropoulos, Chiara Gensini, Maria Kallimani, Antonis Myriagos Producers: Steve Krikris – Set design: Kostas Pappasvolume

Synopsis

Inspired by real events from New York in the late 1980s, Waiter is a human character study set in present-day Athens. An existential thriller full of twists tells the story of the murder from the point of view of a professional waiter named Renos, who leads a simple, peaceful and to the last detail planned life. This loner and an ardent observer of people, who anxiously observes his daily rituals, unknowingly becomes entangled in the mysterious disappearance of his neighbor Milan. „Blond“ and Tzina, two dubious existences that had a bond with Milan, pull Reno into a frantic ride that turns his life upside down and puts him in front of a crucial decision. As the two slowly begin to converge, the thin line of discretion crumbles. Can Renos make things happen?

Movie Review

Grécky debutujúci scenárista, producent a režisér Steve Krikris, sa zdá sa trafil do dobrého vkusu organizátorov mnohých medzinárodných festivalov v EÚ i na svete, získal si gréckych kritikov i akademikov, až zakotvil i na programe HBO, distribuovanom aj u nás.

The Waiter (2018)

Grécka značne mysteriózna subjektívna dráma má jasný a prirodzene prekreslený štýl, s dobrými hercami, a premyslenou formou výpovede, spočívajúcej na zaujímavom hereckom vedení i zmiešanej nečistej žánrovej výpovede prostredníctvom hraného trojportrétu zaujímavých postáv, v osobitom a s absurditou vnímaní reálnosti sebahodnotenia a klasickej normálnosti.

Po dramatickej stránke ide o komótne pomalé tempo výpovede, s prekreslenými hlavnými postavami a čiastočne prekvapujúcou zápletkou i enigmatickou pointou na záver.

Film je plný osobitej melanchólie, vášne a je aj zrejmou provokáciou pre tvrdú kritiku lovcov nových talentov. Taktiež s charakterovým prerodom emócií, i nastavenia hlavného protagonistu, a jeho značne cholerického jednania v naopak akoby spomalenom časopriestore interiéru bytovky, kaviarne a exteriéru prírodných scenérií.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV