Filmová recenzia: Vox Lux

Print Friendly

Titul: Vox Lux
Žáner: Drama / Music

Krajina: USA, 2018, 110´

Réžia/Director: Brady Corbet
Scenár/Screenplay: Brady Corbet
Kamera/Camera: Lol Crawley
Music: Scott Walker
Účinkuju/Starring: Natalie Portman, Jude Law, Stacy Martin, Raffey Cassidy, Jennifer Ehle, Christopher Abbott, Matt Servitto, Natasha Romanova, Daniel London, Fred Hechinger, Willem Dafoe (off), Anna Mikami, Christopher Dylan White, Maria Dizzia, Erik King, Sahr Ngaujah, Sophie Curtis, Allison Winn, Chris Banks, Candace Smith, David Cale.

Story-Line

In 1999, teen Celeste (Raffey Cassidy) survives a violent tragedy. After singing at a funeral service, she becomes a rising pop star with the help of her composer sister (Stacy Martin) and talented manager (Jude Law). Celestin’s rocket rise to fame and the consequent loss of innocence are closely linked to a horrific terrorist attack, which turns the young energetic girl into an unprecedented celebrity – an American icon, an adored demigoddess and a world superstar. In 2017, after a scandalous event that undermined her career, adult Celeste (Natalie Portman) experiences a great return to the scene. During a tour in support of her sixth album, „Vox Lux,“ the unwavering and cheeky pop savior must overcome personal and family pitfalls to make her way through motherhood, madness, and monumental glory in an age of terror. (Cinemax)

SYNOPSIS

V roku 1999 prežíva dospievajúca so speváckym talentom – Celeste (Raffey Cassidyová) násilnú tragédiu masového útoku, ktorého sa sama zúčastnila ako obeť. Potom, čo získa pozornosť svojim spevom na zádušnej omši, sa z nej s pomocou jej sestry skladateľky (Stacy Martinová), a schopného osobného manažéra (Jude Law) – stane vychádzajúcou, a skutočne zbožňovanou popovou star.

Short Movie Review

Príbehom filmu je akoby z reálneho života odpozorovaný famózny vzostup popularity mladej speváckej divy Celesty, a aj stratu nevinnosti v kombinácii s teroristickým útokom, čo mladú a energickú dievčinu skutočne premení v globálnu medzinárodnú ikonu.

V roku 2017 je dospelá Celeste (Natalie Portman) konfrontovaná pri svojom speváckom comebacku a podpore svojho šiesteho albumu s názvom „Vox Lux“. Popová mesiáška prekonáva rozličné osobné aj rodinné úskalia, aby si prekliesnili cestu materstvom, šialenstvom, s trvale dotierajúcimi paparazzi, a aj s mediálnym boomom v rokoch zákerného terorizmu.  

Autorom scenára filmu je filmový herec Brady Corbet. Príbeh má z kreatívnych dôvodov značne brutálny a tvrdý teroristický začiatok. nevyhol sa mnohým brutálnym scénam, a to pri ďalších násilných teroristických útokoch, pri ktorých je zranených, alebo zahynie množstvo nevinných obetí.

Autori nevynechávajú ani negatívnu a vraj aj „aktuálne realistickú kresbu médií i hudobnej brandže“, tu z nižších a otáznych profilových perspektív, čo je aj dôležitým zámerom, alebo dôležitým posolstvom filmovej snímky.

Brady Colrbetovi sa v snímke pomerne realisticky darí reflektovať problematický fenomén sveta tzv. „detskej slávy mladých, ale životne nezrelých hviezd“ – z naivistického pohľadu na možnosti sveta a showbiznisu, a taktiež kvôli „kreatívnemu spôsobu“ tvorby ich imidžu, a veľmi iluzórnej mediálnej tváre.

Vo výstavbe príbehu však naopak panuje niekedy až prekvapujúci chaos, ktorý sa vyvažuje autentickosťou situácií pikantérii detailov boja so zlou životosprávou, stresom a závislosťami, v relatívne málo známej hudobnej brandži, a stvárnení najmä hrdiniek s emočných bravúrou, aj keď pre niekoho v publiku – sa celkový spád deja vcelku zdĺhavo retarduje, avšak nikdy nie samoúčelne.

Film Vox Lux je špecifickou hudobnou artovkou s aktuálne pálčivo naliehavou témou, a možno aj prekvapujúco kritickým postojom – do vlastného umeleckého a produkčného zázemia showbizniusu, hudby a žurnalizmu, či skôr voči „neprofesionálnym píárovským manierom“ a bizarnosti životného panoptika, ktoré z toho vyplýva.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV