Filmová recenzia: Láska v Toskánsku, ITA, 2020, 95´

Print Friendly

TITUL: Láska v Toskánsku GB/ITA, 2020, 95´
Scenár a rRéžia: James D’Arcy
Kamera: Mike Eley
Hudba: Alex Belcher
Strih: Anthony Boys, Mark Day
Scénografia: Stevie Herbert
Kostýmy: Louise Stjernsward
Producentka: Pippa Cross
Hrajú: Liam Neeson, Micheál Richardson, Valeria Bilello, Lindsay Duncan, Marco Quaglia, Gian Marco Tavani, Helena Antonio
Distríbúcia: Bontonfilm SK
Premiéra v SR: 27. augusta 2020 Bontonfilm SK

SYNOPSIS

London artist Robert (Liam Neeson) and his son Jack (Michael Richardson) lost their wife and mother years ago. They have become estranged from each other, but now they are returning together to their old family house in Tuscany because they need to sell it in a hurry. The house is associated with ancient happy and unhappy memories that have faded and desolate just like the house. Instead of idyllic country villas, they find from their memories almost a ruin with a flowing roof, with pieces of plaster falling from the ceiling and walls and with floating shutters and doors. All they have to do is settle here unplanned and start repairs. The natural awkwardness forces them to seek help from local striking bricklayers, and Jack in the local town literally and literally stumbles upon Natalie, the beautiful owner of a small restaurant. As the house repairs continue, the father and son also repair step by step their relationship, which has fallen into disrepair over the years following their mother’s death, as has their country homestead. The charming Tuscany, with its narrow roads between green hills and vineyards, the locals, the sun and the timid beginning of Jack and Natalie’s romantic relationship, serve as the best family therapy. In the end, it all looks like Memories of Italy will be beautiful this time.

Movie Review

Herec James d’Arcy a jeho celovečerný debut v úlohe scenáristu a režiséra skončil ako polovičná  výhra, kde poteší najmä pôvodný koncept a vcelku realistické  či dôveryhodné zakončenie, než sa snímka rozleží po projekcii v hlave.  Finálne  produkčné  riešenie sa hrdí síce  dobrými hercami, ktorí sa však k sebe veľmi nemajú.

Dejová zápletka  kľúči  v  probléme londýnskeho umelca  Roberta (Liam Neeson) a jeho syna Jacka (Micheál Richardson). Obaja  pred  rokmi stratili svoju ženu a matku. Z toho dôvodu  sa aj navzájom odcudzili, avšak kvôli predaji londýnskej galérie  sa  spoločne vracajú do ich starého rodinného domu v Toskánsku.  Najmä ten sa rozhodnú  narýchlo predať.

S domom sa spájajú dávne šťastné i nešťastné spomienky, ktoré vybledli a spustli rovnako ako dom. K  idylickej vidieckej vile  je súčasná  takmer ruina  s pretekajúcou strechou,  a kusmi omietky padajúcimi zo stropov,  a  s okenicami i dverami v dezolátnom stave.  Nezostáva im iné, ako sa tu neplánovane zabývať, a pustiť sa do opráv.

Láska v Toskánsku

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Najväčšie prínosom filmu je  vcelku  relaxačná  nálada  toskánskeho vidieka, spolu s karikatúrnymi  opismi   značne  buranských nátur a spevu ich obyvateľov v pohľadnicových scenériách romantického zapadania slnka, či  v  prehliadkach  špecificky okorenených gurmánskych špecialít  lokálnej  toskánskej  kuchyne.

Scenár s režijným vedením sa poskladal  zrejme  systémom emociálnych ad hoc, veľká úprimnosť, ale aj  chybičky neskúsených začiatočníkov a kreatívnych prvolezcov. Distribučnému dielu  debutujúceho herca  v princípe  chýba nielen  prepracovanejšia zápletka, ale aj  vyladené a naväzujúce charaktery, či  prirodzené  ostrejšie  konflikty medzi protikladnými líniami.

Veľa vecí v príbehu je skôr  po hereckej stránke v roliach  „atypicky prehrávaných“,  avšak aj vo vzťahu k textom výpovede  dramaticky,  či  dramaturgicky problémových.  Ide o vzťah syna a otca, ale aj myšlienku návratu ku koreňom, a vysporiadanie sa s tragickou minulosťou nešťastnej  havárie na ceste. Odporúčame skôr  priaznivcom talianskeho severu a hľadačom relaxívnej melanchólie tolerancie a  všeobecného pokoja.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV