Recenzia: Raoul Taburin, FRA, 90´

Print Friendly

Titul: Raoul Taburin
Country: Francúzsko, 2018, 90´
Réžia: Pierre Godeau
Predloha: Jean-Jacques Sempé (kniha)
Scenár: Guillaume Laurant
Kamera: Claire Mathon
Hudba: Javier Navarrete
Strih: Hervé de Luze
Scénografia: Yan Arlaud
Hrajú: Benoît Poelvoorde, Suzanne Clément, Edouard Baer, Grégory Gadebois, Ilona Bachelier, Vincent Desagnat, Marilou Aussilloux
Distribúcia: ASFK, v SR: 2. júla 2020
Foto: ASFK

.

SYNOPSIS 
Taburin has spent his entire life in a small village and is a renowned bicycle repairman. It sounds absurd but someone doesn’t know and will never ride a bike, although on the outside it looks exactly the opposite. A man who could ruin his reputation had just moved into the village. How to get out of it? Of course, using very absurd and bizarre solutions. We don’t have to be racers to be able to accept the sad-ridiculous phobia of a boy who let down the expectations of the community, women, father and everyone in life, and learned to live with it.
.
FILM REVIEW
.
Úsmevný oddychový film, ale kriticky čo je  smiešneho, vtipného a príťažlivého  na tom, že opravár bicyklov sa nedokáže posadiť  na sedačku,  udržať rovnováhu, a nespadnúť?  Neriešte a oddychujte, a vypínajte, pokiaľ sa dá: horúce leto, a (môžete)  rozprávkový žáner.
.

Raoul Taburin  je milá komédia o  vymyslenej fóbii  zručného  opravára  bicyklov podľa knihy slávneho karikaturistu Jeana-Jacquesa Sempého. Hrdina  Raoul Taburin (Benoît Poelvoorde)  nevie  jazdiť na bicykli, napriek tomu, že sa živí  opravovaním bicyklov, a stráži si toto tajomstvo.  Avšak do dedinky Venterol v časti Drôme sa zrovna prisťahoval parížsky fotograf Figougne, ktorý by mohol jeho povesť zničiť.  Ako z toho von? Samozrejme pomocou veľmi absurdných náznakov sa  musí nájsť  vcelku jednoduché, ale ťažko  bizarné  riešenie  v  smutno-smiešnom príbehu psychiky.  Fóbia o chlapcovi, ktorý sklamal očakávania obce, žien, otca i všetkých v živote, a naučil sa s tým žiť.

Raoul Taburin

Snímka má dobrých hercov, propaguje regionálny turizmus francúzskeho vidieka:  má hudbu, ktorá sedí a kreuje  úsmevnú náladu.  Scenár  paradoxne  minimalisticky prestrelil. Nezachráni  ho ani „naturel civilnej dikcie„. Konštrukcia  scenára  sa topí  v jedne veľkej vlastnej diere veľkého „výmyselníckeho nápadu“.  Hlavný takmer  bottle/movie  príbeh  si vystačí  bez rozohriatia ďalšieho deja, alebo skutočných živších  postáv. Papier ostal papierom, a zo scenára sa nestala  zábavná  komédia.  I  keď napokon neberme tvorcom  snahu o výnimočný a udržateľný esprit, čo dokáže len francúzska, indická, a kanadská kinematografia.

Pre realistov a zdravo mysliacich možno miestami  nekonečná  dejová  nuda so šťastným, ale len minimálne nečakaným zakončením.

Film by mal  upozorniť diváka  ako sa preniesť cez svoje chyby, ako  sa  stať  najlepšou  verziou seba samého, a  ako sa nebrať vážne a užiť si život tak, ako je.

Review summary: Raoul Taburin is a nice comedy about a fictional phobia of a skilled bicycle repairman based on a book by the famous cartoonist Jean-Jacques Sempé. The hero Raoul Taburin (Benoît Poelvoorde) can’t ride a bike, even though he makes a living repairing bicycles, and he keeps this secret. However, the Parisian photographer Figougne has just moved to the village of Venterol in the Drôme district, which could ruin his reputation. How to get out of it? Of course, with the help of very absurd hints, a rather simple but difficult bizarre solution must be found in the sad-ridiculous story of the psyche. A phobia of a boy who disappointed the expectations of the community, women, father and everyone in life, and learned to live with it.
 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV