Filmová recenzia: Judy, GB, 2019, 118´

Print Friendly

Titul: Judy, Veľká Británia, 2019
Dĺžka: 118 minút
Réžia: Rupert Goold
Scenár: Tom Edge
Kamera: Olle Bratt Birkeland
Strih: Melanie Oliver
Hudba: Gabriel Yard
Hrajú: Renée Zellweger, Jessie Buckley, Finn Wittrock, Rufus Sewell, Michael Gambov, Richard Cordery, Royce Pierreson, Darci Shaw, Andy Nyman, Daniel Cerqueira, Bella Ramsey, Lewin Lloyd a ďalší
Distribúcia: Magic Box Slovakia
Premiéra  v SR: 13. februára 2020
Foto: Magic Box Slovakia

Synopsis

Judy, director of Rupper Goold, however, focused on the last period of her life and the famous London tour, which was supposed to bring the talented but impossibly undisciplined singer to the top of the art again. It happened and brought Oscar to the lead actress Renée Zellweger.

Movie review 

Snímka Judy režiséra Rupperta Goolda  sa  koncentruje  na  posledné obdobie života relatívne slávnej a populárnej  speváčky  a jej  londýnske kabaretné turné.  Oscarový  vrchol  spracovania  filmu  priniesol   vavríny   aj   hlavnej hereckej predstaviteľke.  Renée Zellweger ako Judy  Garland  dala  svojej titulnej roli   životné maximum, a neváhala sa pritom  hereckou  maskou dokonca fyzicky zohaviť.

Judy Garland  bola ako postava  fenomenálnou  speváčkou a úspešnou herečkou.  Od detstva  sa  stala  favoritkou  populárnou v Amerike, a charizma, osobnosť  a  jej  talent si podmanili  milióny divákov na celom svete.  Život  umelkyne  na to reagoval  akcentovaním osamelosti, a žiaľ aj závislosťou  na  liekoch a alkohole.

V zime roku 1968 prichádza  Judy do Londýna a čaká ju  vďačné a náročné publikum  s  vypredanými  koncertmi. Finančne sa dostáva  do krízy  a  jej manžel   ju  opúšťa spolu s deťmi.  Naopak  jej  sny o romantickej láske sa zhmotňujú, keď stretáva Mickeyho Deans.

Judy

Pod maskou  mediálneho fenoménu  star   sa skrýva krehká žena. Vo veku 40 rokov  je zhodou okolností   vyčerpanosť,   a je tu  aj  návrat  spomienok  na stratené detstvo, i nerealizovaná túžba  byť doma so svojimi deťmi.

Pre skúseného a racionálneho diváka  dej  začína byť  v druhej polovici   rozprávania  trochu fádny alebo predvídateľný.  Snímka je svojskou  interpretáciou životného finále rozporuplnej   Judy Garland pomocou prostého hereckého i speváckeho prežívania.

Filmový scenár  nepodáva prehľad o množstve  skutočných  životných  škandálov.  Nehovorí príliš  o  problémoch  s  exmanželmi.  Kľúčovú  tragiku umelkyne  rámcuje  prehra v súdnom procese, keď prichádza fyzicky a psychicky o vlastné deti,  a  sama  dožíva ovplyvňovaná neurózami, konzumáciou drog,  i  alkoholu.

Gooldov  film stojí na silnom  minimalizovanom  emotívnom  príbehu  zo  „zlatej  éry Hollywoodu“ a na  dychberúcom  hereckom  výkone Renée Zellweger, ktorá si  vydrela  Oscara.  Príbeh   Judy   je  príkladom,  že aj  hviezdne  talentované   osobnosti  sú  všední ľudia, so svojmu  citlivými problémami, a ich výnimočný talent dokáže byť ohnivkom ich vlastného  životného  prekliatia.

Evaulácia: 60 – 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV