Filmová recenzia: Volaj mame, Ring Mamma, Švédsko, 2019

Print Friendly

Titul: Volaj Mame

Scenár a réžia: Lisa Aschan

Krajina: Švédsko, 2019, 100´

Distribúcia: Film Europe

SYNOPSIS  

Rodičia čakajú celý život, kým im deti povedia „Ďakujem!“, a deti naopak čakajú na „Prepáč!“ Táto slepá ulička je východiskom pre komédiu Volaj Mame!

Movie Review 

Lisa Aschan  je sympatickou švédskou  scenáristkou a režisérkou.  Volaj Mame  je jej  tretím  distribučným hraným titulom.  Jedná sa o tému vzťahu opozdene dospievajúcich dievčat  a ich roztomilých existenčných problémov nachádzania pravej lásky:  ako  zbaliť chlapa, ako sa s ním zblížiť či ako nebyť osamotenou a  rozmýšľať o skutočnom naplnení a napokon otehotnieť.  Hrdinka  túži aj  ako  nájsť ten správny postoj k rodičom, i keď je  iné  či matku máme radi a ona nás, ale  akékoľvek činy a slová vyznievajú v svoj  pravý opak.

Niki má 35 rokov, ale žije život ako 25-ročná  a vyrovnáva sa  so všetkými svojimi vzťahmi a životnými rozhodnutiami. Má ženatého  milenca, lesbickú kamarátku,  a súčasne stretne  cudzinca, ktorí sa jej ľúbi, a cíti, že by to mohlo mať perspektívu.

Scenár  ide po  humornej stránke osobných životov  so snahou o tvrdú  satiru v hromadení absurdných akcií.  Ženy i muži sú nevábi, neistí.  Zblúdilé  ženské  i mužské duše, ktoré majú diagnózu  vzťahovej absurdity, neistoty, Ide aj  o bežné partnerské podvádzanie, alebo chytanie veľakrát nezmyselných stebiel nádeje.  Jedna z žien otehotnie, najprv ide na potrat, potom si to rozmyslí.

Avšak o chvíľku  paradoxne  spí s novým partnerom, ktorého zvedie rovnakým štýlom, ako to robila jej matka. Naopak distribuuje  sperma jej partnera, ktorý jej  zanechal   aj so svojím súhlasom  po  ejakulácii. Ako  originál  v gumenom  kondóme doručí  cenný  materiál  svojej prekvapenej ale šťastnej   lesbickej kamarátke, ktorá túži otehotnieť a mať dieťa s niekým, aby nebol anonymným darcom, čo je oficiálne nemožné z byrokratických príčin.

Volaj mame! - filmová recenzia | Kinema.sk

Chorá  matka  nemá ďaleko  k  úmrtiu lebo liečba sa nie príliš darí. Jej dcéra,  ktorá je rovnako pichľavá,  sa  to  dozvedá  ako jedna z posledných. Niekto zomrie, a naopak niekto ďalší  sa narodí. Zrejme bude aj  svadba.  či konečne  istá  perspektíva novej  životnej šance?

Naoko bežný civilný  a  súčasne  ženský  film  je  napokon  prekvapujúco prirodzeným  filmovým  dielkom.  Ambiciózna   tvorkyňa  preukázala  veľa ambicióznej energie, ktorá prekvapuje mladíckym zanietením, kreativitou a  dramatickým talentom, i  keď mladosť  a partnerské dozrievanie  je  značne podobné v každej krajine, naprieč svetom.

Evaluácia – recenzia .Slovak Film: G. Gröber:  65 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV