Filmová recenzia: Prvý zradca, ITA/BRA/GER, 2019, 135´

Print Friendly

Titul:  PRVÝ ZRADCA

Prvý zradca (Il traditore), Taliansko, Brazília, Nemecko, 2010, 135´
Réžia: Marco Bellocchio
Scenár: Marco Bellocchio, Valia Santella, Ludovica Rampoldi, Francesco Piccolo. Kamera: Vladan Radovic
Strih: Francesca Calvelli.
Hudba: Nicola Piovani
Hrajú: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Maria Fernanda Cândido, Fabrizio Ferracane, Nicola Cali, Giovanni Calcagno, Bruno Carriello, Bebo Storti, Vincenzo Pirrotta, Gabriele Cicirello, Paride Cicirello, Elia Schilton a ďalší
Distribúcia: ASFK, v SR: 23. januára 2020
Foto: ASFK  …  Filmová kritika: Gabriel Gröber

FILM   SYNOPSIS   

The first monster process with the mafia in Palermo charges 475 mafia members. From the charismatic and complicated Buscett, the filmmakers made no heroes, but rather a grumpy solitaire stranger from an old mafia school who condemned himself to the fate of a hungry beast who had no peaceful sleep and had to fear threatening to destroy himself and his family. So life still with weapons on the run and under a foreign identity.

MOVIE  REVIEW

Taliansky režisér Marco Bellocchio  sa po štúdiách filmovej réžie a filozofie etabloval ako zaujímavý tvorca hraných a dokumentárnych snímok, scenárista a herec.  Niektoré práce  režiséra  Bellocchieho  sú  porovnávané  talianskou   kritikou a pripodobnení  k americkému Scorsesemu,  alebo talianskemu  režisérovi  Sorrentinovi.

Talianska koprodukčná snímka  Prvý zradca, 2019,  je  spoločensky  dôležitá  a  vcelku  výpravná  snímka, ktorá mala v Taliansku veľký ohlas, a film nominovali taktiež v roku 2019 na Oscara za taliansku kinematografiu.

Programmazione - Cineteca di Bologna

Marco Bellocchio vytvoril reflexiu veľkolepej kauzy  o  páde sicílskej Cosa Nostry v 80. a 90. rokoch. Žánrovo  sa snímka drží a psychologický, angažovaný politicko-spoločenský triler, ktorý sa v závere zmení na hlbšiu satiru s  posolstvom.

Tommaso Buscetta čiže  Don Masino porušil „corleonskú  omertu mlčanlivosti  kvôli  drogám“,  keď  sám  prišiel o synov aj o brata, a  následne  začal spolupracovať so sudcom a vyšetrovateľmi. Sudca Giovannim Falcone  na to  neskôr žiaľ  doplatil, kedže ho neskôr mafia dala zlikvidovať a pomstila sa mu.

Il Traditore: è il pubblico italiano a premiare il film di Bellocchio con  Favino

Výsledkom  konfliktov  a  zmeny postoja  dôležitého člena mafie, ktorý začal  svedčiť v jej neprospech a odkryl sieť prepojení na spoločnosť a spoločenské štruktúry  bol prvý monster proces s mafiou v Palerme s  obžalobou 475 členov mafie.

Z charizmatického a komplikovaného Buscettu nespravili tvorcovia  snímky žiadneho hrdinu, ale skôr  akéhosi trucovitého soliarskeho čudáka zo starej mafiánskej školy, ktorý sám seba odsúdil  k osudu štvanej zvere, ktorá nemá pokojný spánok,  a musí sa obávať  z ohrození  likvidáciou seba aj svojej rodiny. Čiže život stále so zbraňami na úteku a pod cudzích identitou.

Il Traditore, a Cannes 13 minuti di applausi per il film di Bellocchio e  Favino

Dej, a príbeh hlavnej postavy  je  z veľkej časti založený na ústrednej roli a narácii, ktorá sa verne drží historickej reality.  Dôležitým sa potom stáva akýkoľvek drobný detail príbehu, najmä kontext, dialógy či samotná atmosféra scén, ktorá robí dobrý dojem na publikum svojou košatou rôznorodosťou.

Marco  Bellocchio  pracuje najmä prostredníctvom  mizanscény v druhých plánoch, či množstvu  skrytých scudzujúcich efektov,  prostredníctvom pôsobenia podmazu vážnou hudbou, či dôvtipných vizuálnych obrazov a scén  v interiéroch, i  v  exteriéroch. Našťastie tvorcovia sú veľmi skúsení,  na téme im maximálne záleží, takže  umelecký odraz je úplne čistý, bez akéhokoľvek zbytočného či redundantného  štylistického pábenia.

Il traditore - Film (2019) - MYmovies.it

Film ide v  priamo na vec, je dynamický a súčasne obsahovo hutný, vrátane výpočtu a pripomínaniu  skutočne neuveriteľne dlhého zoznamu obetí Cosa Nostry, a s významnou pointou-zacieleniu na zmenu pôvodného zmyslu práce podsvetia v okamihu od vraždenia a inej nekalej činnosti, keď sa začalo s drogovými obchodmi.

Niekomu môže vadiť skutočná značne redundantná  informačná zahustenosť, alebo  možný chaos v mysli pre sledovaní medzinárodným globálnym publikom v multiplexoch, ktoré má inú motiváciu než cieľový divák talianskej spoločnosti, ktorej pomerov sa táto realita ešte i dnes významne dotýka.

Počiatok a prvá akčnejšia časť  sa žánrovo prepne na psychologickú artovú satiru, zameranú na odhalenie koreňov násilia, zlovoľnej prepojenosti každého s každým,  a totálnemu chaosu vo všetkom, čo nás reálne obklopuje.

Prvý zradca je dátami prehustená psychologická dráma ale vo filme  nie je  problém sa orientovať a nepôsobí pateticky, i keď podrobne mapuje  postavy a podhubie  podsvetia  a  nehanbí sa bez škrupuli odhaľovať násilnú povahu a skorumpovanosť „anti-systému“ na mnohých úrovniach a rovinách  talianskej spoločnosti. Snímka s žánrovo  prelína  z  krvavého rodinného  thrilleru  na  ironickú satiru spoločenského systému.  Jeden z najlepších filmov  vo svojom žánri.

Ani  fragmentové  drobné posuny  nemusia  znamenať jednoznačné víťazstvá, takže ide o skutočný filmový realizmus a  skutočne mimoriadne  efektne realizovaný  mafiánsky film pre dvadsiate prvé storočie.

Il traditore" è fuori dalla cinquina dei film stranieri candidati ai Golden  Globe | L'HuffPost

Hodnotemie: 90 %

Uvedenia a ocenenia na festivaloch: Annecy Cinema Italien 2019: Prima / BFI London Film Festival 2019: Thrill / Busan International / Film Festival 2019: Icons / El Gouna Film Festival 2019: Official Selection out of Competition / Festival de Cannes 2019: In Concorso / Filmfest München 2019: Wettbewerb CineCoPro / Globi d’Oro 2019: Najlepší film / Miglior Film, Najlepšia hudba / Migliore Colonna Sonora / Karlovy Vary International Film Festival 2019: Horizons / New York Film Festival 2019: Main Slate / Shanghai International Film Festival 2019: The Belt and Road / TIFF – Toronto International Film Festival 2019: Masters

trailer

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV