Filmová recenzia: Bedári, Les Misérables, 2019, Francúzsko

Print Friendly

Titul: Bedári, Les Misérables, 2019. […]  Scenár a réžia: Ladj  Ly Ocenenia: Zvláštna cena poroty na MFF v Cannes, 2019  Filmová recenzia: Gabriel Gröber

Synopsis

The debutant film is a mature, current and action work inspired by the recent revolts of 2005. The film takes place in the same places as the story of Victor Hugo’s 1862 novel. More than 150 years later, there is a similarity between today’s angry youth in sweatshirts and Gavroch , the main character of the Bedar, very distinctive.   The film by the African-French director will surprise with a simple concept, but also with his masterful mastery, apparently reflecting the real problems in contemporary France, which few people know from a similar downside: the film mirrors the life of the poorest

Movie Review

Režisér  Ladj  Ly je  francúzskym filmovým tvorcom, ktorý sa  narodil  v africkom Mali (*1978).  Tvorca  pôsobil  ako  herec a člen filmárskeho kolektívu Kourtrajmé.  Medzníkom jeho kariéry sú  dokumentárne projekty  365 Days in Clichy-Montfermeil (2007), 365 Days in Mali (2013), a film À Voix Haute (2017), nominovaný  na Césara, ale aj  krátky film Les Misérables (2017).  Bedári  sú  pozoruhodným celovečerným debutom, ktorý  prekvapil členov poroty na MFF Cannes 2019.  

Dej snímky  Bedári  začína,  keď sa hlavný hrdina, policajt  Stéphane  začleňuje ako nováčik  k špeciálnemu policajnému útvaru v Montfermeili, ktorý leží  na predmestí Paríža.  Policajti Chris a Gwad sú jeho parťákmi,  s ktorými  aktuálne  rieši  nepokojné  situácie  a  eskalujúce napätie medzi rasovo a nábožensky zmiešanými komunitami, ktoré ovládajú lokálne gangy s šedou ekonomikou a ďalšou nekalou činnosťou.

Keď sa počas zatýkania ocitnú  všetci traja v komplikovanej situácii,  dron  vyslaný malým chlapcom tmavšej pleti  zachytí  nechtiac aj  neúspešnú  policajnú  akciu,  v ktorej toto  špecifické  kriminalistické  trio  postrelí  nevinného chlapca,  pretože jeden policajt nevydržal pod nátlakom nervov v krízovej situácii.

Debutantská filmová snímka je zrelým, aktuálnym a akčným dielom,  inšpirovaným  aktuálnymi  vzburami z roku 2005.  Dej filmu sa odohráva na rovnakých miestach ako dej  románu Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná.

Snímka afro-francúzskeho  režiséra prekvapí prostým konceptom, ale aj jeho suverénnym zvládnutím, zrejme odzrkadľujúci skutočné problémy v súčasnom Francúzsku, ktoré málokto pozná z podobnej odvrátenej stránky:  snímka   zrkadlí život najchudobnejších častí spoločnosti, a ich reálne a bežné existenčné problémy.

Filmové dielo  má excelentne zvládnutý scenár, ktorý ide od počiatku po akcii a nenudí hluchými miestami ani zbytočnosťami.

Publikum môže oceniť  herecké výkony  a  kamera zbytočne  neestizuje, avšak plne  spoluparticuje na dynamike deja, a na európske pomery  vcelku zaujímavý sociálne-kritický koncept snímky.

Slovenská premiéra v rámci festivalu Be2Can v kine Film Europe,  Zvláštna cena poroty na MFF v Cannes.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV