Filmový recenzia: SWATTED, Swat za dverami, 2018, GER

Print Friendly

Titul: Swatted/ Swat za dverami

Filmový festival Jeden svet, Bratislava, 2019

réžia / director | Ismaël Joffroy Chandoutis
krajina / country | Francúzsko / France
jazyk / language | angličtina / English
titulky / subtitles | slovenčina / Slovak
dĺžka filmu / length | 21′
vhodné od / rating | 16+

English  Paragraphs   Online players describe their struggles with “swatting”, a life-threatening cyber-harassment phenomenon that looms over them whenever they play. The events take shape through youtube videos and wireframe images from a video game. [Program of One World Bratislava Film Festival, 2019

Movie Review

Nenápadný ale užitočný krátky animovaný dokument upozorňujúci na osobitý druh kyberšikany a kybermobingu, ktorý sa aktuálne rozšíril najmä v severnej Amerike a v USA.

Najmä adolescentní hráči počítačových hier terorizujú ostatných online hráčov, keď na nich bezdôvodne  neočakávaní druhí  užívatelia siete  volajú zásahové policajné komando, ako na teroristov a pritom samozrejme nemajú niť s kriminalitou, na ktorej potieranie sú vycvičení títo elitní hráči.

Policajná rutina zasahuje do bežného života  obyčajných ľudí, ktorí nečakajú profesionálnu brutalitu v ich domácnostiach a súkromí.

Animátor filmu reflektuje  priebeh hry, ktorá sa streamuje naživo cez internet, kde  si vytipujú jedného z hráčov a pod falošnou zámienkou ho oznámia na polícii. Potom už len čakaj  a v priebehu pár desiatok minút do domu nič netušiacej obete – väčšinou vpadne špeciálna zásahová  ozbrojená jednotka SWAT (takzvaní americkí kukláči).

To všetko sledujeme zväčša formou animácie ako počítačovú hru  v priamom prenose. Podobných prípadov pribúda a úrady v USA  sú bezmocné.

Sugestívna krátkometrážna snímka umne kombinuje reálne zábery zo streamovacích hier, pri ktorých došlo k zásahu polície, telefonáty na linke 911 a výpovede obetí tejto novodobej zábavy. Tým všetkým sa prelínajú fascinujúce animácie hernej „krajiny“.

Žiaľ vynikajúca téma je len animátorským ročníkovým cvičením, a nemá hlbší  tvar mementa, kritiky, príbehu ani zovšebecňujúci komentár, i keď technicky je dielo veľmi vyspelé, a téma filmu je aktuálna naprieč globálnym svetom.

Slovenská premiéra:  MFF One World 2019, Bratislava

Evaluácia – G GROBER: 60 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV