Filmová recenzia: Humorista, RUS, 2019

Print Friendly

Titul: Humorista (Yumorist / The Humorist

Krajina: Rusko, Lotyšsko, Česko, 2019
Dĺžka:100 minút
Réžia: Michail Idov
Scenár: Michail Idov
Kamera: Alexander Šurkala
Strih: Michal Lánsky
Hrajú: Alexej Agranovič, Jurik Kolokolnikov, Polina Aug, Alisa Chazanova, Olga Dibceva, Anatolij Koteňov, Alexander Šurkala, Pavel Iljin, Arťjom Grigorijev, Semion Štejnberg, Vilma Kutavičjute, Artem Volobujev, Julija Aug a ďalší
Distribúcia: Film Europe, v SR od 5. septembra 2019
Foto: Film Europe

Introductory Note: The third feature screenplay and at the same time the film debut of Latvian director Mikhail Ida is not disappointing at all. On the contrary, the film critically reflects specifically the „non-pink reality“ in the north-east of Europe, with a satirical-critical and psychological approach to the main character, as well as a storyline with a lot of accurately drawn supporting characters.
.

Movie Review

Tretí celovečerný scenár a súčasne  filmový debut lotyšského režiséra Michaila Idova vôbec nie je sklamaním. Ba naopak  filmová  snímka  kriticky reflektuje špecificky  „neružovú realitu“ na severe-východe Európy, so satiricko-kritickým i psychologickým prístupom k hlavnej postave, i predstavie  deja  s množstvom dobovo presne kreslených vedľajších postáv.
.
Debutantská   snímka,  z ktorej  túto zložku takmer vôbec necítiť  – má  myslím  čo povedať i našim tvorcom, spoločnosti, i publiku.
.
Výrazná hlavná postava – Boris Arkadij je humoristom z povolania a celebrita. Vypracoval sa  z  pôvodne  typického  židovského intelektuála, literáta  a  spisovateľa s jedným úspešným románom.
.
Dnes  je Boris  hlava trojčlennej rodiny, ktorého doménou sú estrády a vtipy o politikoch a spoločnosti.  Pravidelne ho navštevujú zástupcovia tajnej služby, a jeho prirodzená ale výnimočná  charizma si vie nakloniť i srdce 22 ročnej dievčiny, či pozoruhodne  po ňom  túžia  aj kozmonauti vo vesmíre.
.
Dej  filmu  rámcuje história  80. rokov minulého storočia v Rusku, keď zomrel Brežnev aj  Andropov, ale  písala sa prelomová doba rodiacej sa  perestrojky.
.
Boris  sa živý  neškodnými skečmi  v estrádnych vystúpeniach  o opičke a žije život prominentného komika  chráneného režimom.  Vrie  to však v jeho duši a srdci, v jeho rodine, ale taktiež  stres  v jeho osobnej  sexuálnej impotencii, i v  nátlakovom lieku pohltenia tvrdým alkoholom.  Typický konflikt  človeka medzi priepasťou  pretvárky a vlastným uspokojením. Rozpor  medzi životnou konformnosťou  a  naopak  vzburou sa však môže natoľko vyhrotiť, že  že  napokon  môže aj  zabíjať, a nikto nikdy nebude mať víťazstvo len sám pre seba.
.
Technicky a organizačne je projekt so vcelku slušnou výpravou. Dobrý scenár a skvele napísaná  hlavná postava  s vyváženým  hereckým  obsadením  robí túto artovú historickú koprodukčnú snímku vhodným príspevkom do slovenskej  klubovej distribúcie.
.
Evaluácia – G GROBER: 65 %
.
Premiérové uvedenie: Film Europe, 2019
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV