Filmová recenzia: Búrlivé výšiny, Wuthering Heights, GB, 2011

Print Friendly

Titul: Búrlivé výšiny (Wuthering Heights), Veľká Británia, 2011, 128 min.
Réžia: 
Andrea Arnold
Hrajú: Kaya Scodelario, Oliver Milburn, James Howson, Nichola Burley, Amy Wren

Scenár: Andrea Arnold, Olivia Hetreed  podľa prelohy Emily Brontë
Kamera: Robbie Ryan

Strih: Nicolas Chaudeurge
Scénografia: Helen Scott
Masky: Emma Scott
Kostýmy: Steven Noble
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v SR. 19. septembra 2019
Foto: Film Europe

Ocenenia: Nominácia na Zlatého leva, Berlinale 2011

Notary: The latest adaptation of Emily Bronte’s famous Stormy Heights was shot by progressive filmmaker Andrea Arnold – one of Britain’s most prominent film directors.

MOVIE REVIEW   

Najnovšia adaptácia slávneho románu Emily Bronteovej Búrlivé výšiny nakrútila progresívna filmárka Andrea Arnold – jedna z najvýraznejších britských filmových  režisérok.

Anglická filmová artovka v štýle  severského a nezávislého hnutia Dogma. Snímka   mala premiéru v súťaži na festivale v Benátkach, a Robbie Ryan, ktorý bol  kameraman filmu, si z Benátok odniesol cenu Osella za najlepšiu kameru.

Režisérka Andrea Arnold (Fish Tank, Red Woad, Wasp) do novej adaptácie slávneho románu obsadila talentovaných mladých hercov – Cathy Earnshawovú stvárňuje Kaye Scodelario a konfliktného Heathcliffa James Howson.

Snímka je z veľkej časti nakrúcaná minimalisticky, spontánne, rýchlo a bez príkras  z pleca. Výtvarné riešenia exteriérových aj interiérových  scén, ktoré  sú  s minimom svietenia a experimentujúcou subjektívnou kamerou, pričom jeho tvorcovia  sa zamerali tak trochu i na naturalistické stvárnenie drsného anglického vidieka so sychravým počasím, mrznutím,  a tvrdými vzťahmi medzi chudobou navzájom, i vo vzťahu k vyššej vrstve, kde panujú predsudky, šikana, rivalita a nepochopenie.

Romantický  príbeh o nenaplnenej láske  Búrlivé  výšiny  – sa vyznačuje  aj  vďaka anglickej režisérke veľmi svojským narábaním s predlohou, kde je množstvo podstatného vynechaného.

Forma zrkadlí istú skratkovitosť, a viacvrstvový  minimalizmus,  ktorý  by si snáď zaslúžil lepší a zmysluplnejší výtvarný či výpravný koncept (bez rozkolísanej  či tmavej  kamery ad hoc).

Herecké výkony  v hlavných roliach, i  ich režijné vedenie  všetkých hercov sú  excelentné.

HODNOTENIE: G GROBER: 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV