Hudobná recenzia koncertu: Lalitha a Nandini Muthuswamy

Print Friendly

Introductory Note: The sister duo of Lalitha and Nandini Muthuswamy represents ethno music from South India, specifically the Carnatic genre of (South) Indian traditional ethno music. Lalitha and Nandini Muthuswamy come from a prestigious family of knowledgeable musical traditions and developing talent for the fourth generation of original music artists. Their grandfather and teacher was V. Lakshminarayana Iyer, and some of their uncles are also known in the West – L. Vaidyanathan, L. Subramaniam (played with many American jazz musicians, but also with G. Harrison or S. Wonder) and L Shankar (the one who played with John McLaughlin in the Shakti group and later with Peter Gabriel).

NOTICKA:   Lalitha a Nandini Muthuswamy sú rodné sestry a zároveň huslistky pochádzajúce z indického štátu Tamilnád. Na svojich husliach dokážu vynikajúco zahrať nielen tradičnú juhoindickú, tzv. karnatickú hudbu, ale aj západnú klasickú hudbu či rôzne fúzie s inými žánrami.

MUSIC REVIEW

[Podľa festivalových materiálov]  Sesterské duo Lalitha a Nandini Muthuswamy reprezentuje  ethno hudbu z južnej Indie, konkrétne karnatický žáner (juho)indickej  tradičnej ethno hudby.

Lalitha a Nandini Muthuswamy  pochádzajú z  prestížnej rodiny znalej hudobných  tradícií  a  rozvíjajúci talent  už  štvrtej  generácie  pôvodných hudobných umelcov.

Hoci ich starí rodičia sa narodili v štáte Kérala, ony samy vyrastali v prístavnom meste Čennaí v oblasti Tamilnád.  Ich starým otcom a zároveň učiteľom bol V. Lakshminarayana Iyer a niektorí z ich strýkov sú hudobníci známi aj na Západe – L. Vaidyanathan, L. Subramaniam (hral s množstvom amerických jazzových hudobníkov, ale i s G. Harrisonom či S. Wonderom) a L. Shankar (ten, ktorý hrával s Johnom McLaughlinom v skupine Shakti a neskôr s Petrom Gabrielom).

Lalitha a Nandini sa folklóru a kompozíciám v  hudbe venovali už od útleho detstva (tzv. karnatická hudba, klasické rágy južnej Indie, a chrámová hudba a rituály), ktoré vyžadujú osobitný vokálny prejav.

Ovládanie husľových nástrojov je príznačné skutočnou virtuozitou, ale taktiež  inovatívnymi technikami hry na husle. Sestry  okrem juho-indickej tradície ovládajú aj západnú klasiku a hudbu iných národov. Ich osobitý prejav  nachádza reakcie odbornej verejnosti i publika v USA i v EU.

Ako duo hrajú spolu od roku 1985 a na konte majú viac ako 20 albumov – v dvojici, ale aj s rôznymi umelcami, medzi ktorými boli napríklad George Brooks, Abbos Kosimov, Homayoun Sakhi, Miguel Czachowski (Indialucia), Mor Karbasi, Abhejeet Banerjee, či Mike Albert, bývalý gitarista skupiny Megadeth. Nahrávky dua L. Lalitha a L. Nandini sú dôkazom všestrannosti tohto dua, ich hudba však najlepšie vyznie naživo.

Publikum presvedčili a očarili zvláštnymi sólami i duetmi v rámci improvizácie hudobných tém, ktoré sú klasickému západnému naturelu veľmi vzdialené nielen pentotonálnou harmóniou, nepravidelným rytmom, ale najmä celkovým konceptom tradície.

Lalitha Muthuswamy: husle, spev
Nandini Muthuswamy: husle, spev
Sandeep Sangameswaran: perkusie

Súkromná evaluácia koncertu: 90 %

28.9.2019; 19:00; Zrkadlová sála Primaciálneho paláca,

World Music Festival, Bratislava, 2019 [G.G.]

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV