Hudobná recenzia koncertu: Canzoniere Grecanico Salentino

Print Friendly

[spracované  podľa festivalových materiálov]

Juhotaliansky folklórny žáner pizzica, známy aj ako tarantella  reprezentuje   Canzoniere Grecanico Salentino   z južného Talianska a  podľa redakcie časopisu Songlines aj najlepšia world music skupina  roka 2018.

Introductory Note: During the second half of the 20th century, this ancient musical tradition from the heel of the Italian boot came back to attention. Canzoniere Grecanico Salentino (GCS) was one of the first groups to bring a revival of the pizzica style. In 1975 he founded Daniele Durante and his cousin, writer and journalist Rina Durante.

Ide o divácky vďačnú temperamentnú  hudbu, tzv. pizzica salentina.

V roku 2018 získali ocenenie „Najlepšia skupina“ podľa renomovaného časopisu Songlines, ktorý píše o world music a príbuzných žánroch.

Štýlu pizzica (starší názov tarantella) je rytmický zvuk tamburíny v kombinácii s extatickým spevom, ktorý má pomôcť pri liečbe uštipnutia jedovatým pavúkom. Neskôr sa k tomuto základu pridávali ďalšie nástroje, hlavne husle a akordeón.

Počas druhej polovice 20. storočia sa táto dávna hudobná tradícia z podpätku talianskej čižmy dostala znovu do pozornosti. Jednou z prvých skupín, ktoré priniesli revival štýlu pizzica, boli práve Canzoniere Grecanico Salentino (GCS).  V roku 1975  založil súbor  Daniele Durante a jeho sesternica, spisovateľka a novinárka Rina Durante.

Od roku 2007 prevzal štafetu Mauro Durante, syn Daniela a speváčky Roselly Pinto. V tejto skupine sa hudobné povolanie dedí z pokolenia na pokolenie.

Živé vystúpenia GCS  bývajú  fantastickým hudobno-tanečným zážitkom a súčasne  hudobné združenie  dokáže reflektovať nielen  kriticku realitu, ale je schopné akceptovať štandardy modernej a súčasnej hudby.

Napríklad v skladbe „Solo Andata/Jednosmerný lístok“ z albumu Quaranta (2015) upozorňujú na osudy  utopených a vyhladovaných  imigrantov, ktorí zahynuli pri talianskych brehoch na ceste za lepším životom a slobodou.

Posledný  album skupiny s názvom  Canzoniere (Spevník, 2017) vychádza z tradičnej hudby oblasti Salento, no zároveň je  súčasne  žánrom modernej hudboy. Hosťovali na ňom napríklad britský spevák Piers Faccini či gitarista Justin Adams. Jeho obsah očaril odborníkov z hudobných rebríčkov. V decembri 2017 skončil na 4. mieste albumového rebríčka World Music Charts Europe.

Subjektívna  evaluácia koncertu: 80 %

Mauro Durante (husle, spev, perkusie)
Alessia Tondo (spev)
Silvia Perrone (tanec)
Giulio Bianco (basgitara, gajdy, píšťalky)
Massimiliano Morabito (akordeón)
Emanuele Licci (spev, gitary, buzuki)
Giancarlo Paglialunga (spev, tamburína)

Koncert Ateliér Babylon, World Music Festival, 27.9. 2019, Bratislava

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV