Hudobná recenzia: Etno šansón Iliko Kali

Print Friendly

[recenzia: G,G,]

Introductory Note: The distinctive project Ildikó Kali, which describes his style of music as ethno chanson, recorded a breakthrough after the release of the CD La Loba (Sun Records). This album becomes a milestone for Romanica with the central appearance of singer and guitarist Ildikó Kali (Ika).

Osobitý projekt Ildikó Kali, ktorá svoj štýl hudby označuje ako etno šansón, zaznamenal prelom po vydaní CD La Loba (Slnko Records). Táto albumová nahrávka  sa stáva medzníkom  pre  Romaniku  s ústredným zjavom speváčky a gitaristky Ildikó Kali (Ika), Kompozície v albume  možno považovať  za sumárom  s  tvorivou pečaťou  hudobníka a producenta  Stana Palúcha.

Piesne Romaniky majú typický autorský svojráz   čiže  ich farba zvuku ktorú podtrháva znelý a energický vokálny nápev frontmanky kapely. Ďalšími členmi skupiny sú  jazzmani  Marcel Comendant-cimbal, Martin Chovanec-akordeón, bandoneón, Peter Solárik-bicie.

Piesne Ildikó Kali  majú  schopnosti okúzliť publikum nielen gráciou ale aj bojovým duchom a  ženským  fluidom  s menlivým výrazom, ktorý je plný života a vášne.

Piesne s molovými či baladickými  textami plnými  imaginácie kontrastujú s aranžmá v tvare  ponášiek na  flamenco, balkánsku hudbu, či  s cigánskymi alebo židovskými  motívmi.

Silný ženský element sólovej speváčky, poetky  a textárky  vyvažuje  v súbore  hlboký a jazzovo kultivovaný zvuk kontrabasu, na ktorý hrá Ikin životný partner Roman Kraic.

Subjektívne hodnotenie: 65 %

29.9.  V-klub – World Music Festival, 2019, Bratislava

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV