Filmová recenzia: Vegas, 2009

Print Friendly

Titul: Nórsko, 2009, 110 min

Réžia: Gunnar Viken
Scenár: Torun Lian, Gunnar Viken
Kamera: Marek Septimus Wieser
Hudba: Ginga ANVIK
Hrajú: Anders Baasmo Christiansen, Kyrre Haugen Sydness, Karoline Stemre, Ellen Birgitte Winther, Helge Jordal, Eindride Eidsvold, Ragnhild Gudbrandsen, Stig Ryste Amdam, Ane Skumsvoll, Vera Roštín Wexelsen, Jørgen Hausberg Nilsen, Oyvind Svanes Lunde

NOTICKA   Svoju rodinu si nevyberáte. Vyberáte si svojich priateľov. Vegas je príbehom Thomasa, Marianne a Terje – troch mladých ľudí, ktorí nemajú kam ísť. Po tom, čo je Thomas svedkom zmlátenie svojej matky, je poslaný do domova. Nevie, kde je jeho brat, a tak si sľúbi, že ho nájde. V domove stretáva Marianne, ktorá ide z maléru do maléru, a Terje, ktorý je ako z úplne inej planéty. Títo traja zisťujú, že zdieľajú spoločný sen, a spoločne sa vydávajú na cestu lásky, nenávisti a dôvery. Ani jeden z nich neskončí tam, kde mali v pláne, ale všetci nájdu svoj domov. (Zlín Film Festival)

Introductory Note: You do not choose your family. You choose your friends. Vegas is the story of Thomas, Marianne and Terja – three young people who have nowhere to go. After Thomas witnesses his mother beat up, he is sent home. He doesn’t know where his brother is, so he promises to find him. In the home she meets Marianne, who goes from trouble to trouble, and Terje, who is like a completely different planet. These three discover that they share a common dream, and together they embark on a journey of love, hate and trust. Neither of them will end up where they planned, but everyone will find their home.

Movie Review

[recenzia: Gabriel Gröber]  Sociálne príbehy dospievajúcich Nórov, ktorí žijú v Dánsku, a nemajú tie danosti, talent a šťastie – aby mali pozitívne a konštruktívne detstvo, a dospievanie v normálnych rodinách, a nie byť potomkami drogových díleriek z parku, byť fyzicky zohavení, či byť zapletení do neriešiteľných rodinných problémov.

Takže  dejovo a tematicky  sú  na rade  sociálni kurátori, zlí a pochybní kamaráti, ohrozenie smrťou. Nie sú zriedkavé ani  bitky a suchoty každého druhu: ako kolo, kolo zacyklené, vrátane hľadania „karmy“ a životnej lásky…

Scenár je rozpitvávajúcou  a značne  kritickou sondou, ktorá nie je formánym placebom, a zatína patrične do hĺbky osudov, bez príkras,  a okrasných polopatizmov.

Minimalistická kamera severskej  dogmy a vynikajúci kásting, herectvo i režijné vedenie,  v súlade s potrebami postáv a príbehu, s ktorým má bežné publikum i odborníci problémy (nielen v Dánsku)  sa prosto stotožniť.

Odporúčame pre celú rodinu i kinofilov.

Structural IDEA: Precisely realized Nordic drama, optimal casting and directing, authenticity combined with empathy are transformed into teen-age images, in an overall above-standard art quality.

Špecifický program Kina Film Europe

Evaluácia – G GROBER: 95 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV