Recenzia divadelnej premiéry v divadle Aréna: Vibrátor play

Print Friendly

Autor, titul, divadlo: Sarah Ruhl, Vibrator Play;  Divadlo Aréna (Premiéra: 15.4. 2016)  (/)Preklad: Jozef Timčák; Dramaturgia: Saša Sarvašová, Jozef Timčák
Scéna kostýmy: Georges Vafias
Réžia: Juraj Bielik

Hrajú: Dr. GivingsMichal Jánoš, Catherine Givings: Dominika Kavaschová, Sabrina Daldry: Natália Puklušová; Annie: Karin Haydu; Leo Irving: Ján Jackuliak, Elizabeth: Mara Lukama; Pán Daldry: Gregor Hološka; Dr. Givings: Michal Jánoš; Catherine Givings: Dominika Kavaschová.

(/)

Review 
Americká autorka Sarah Ruhl (1974)  je finalistkou prestížnej Pulitzerovej ceny, ktorá  bola nominovaná aj  na Tony Awards 2010.
.
Zápletkou  komédie  Vibrator-play renomovanej americkej  autorky Sarah Ruhl  je vymyslený zábavný príbeh, ktorý čerpá zo značne nadsadených situácií života akejsi smotánky, ktorej príslušníci  či  rodinný členovia  a ďalší spriatelení aktéri a ich známi  navštevujú gynekologickú  ordináciu [všetko sa krúti okolo prirodzenej krásy a krás prírody].
.
Hlavnou  postavou  Vibrator-play  je  gynekológ Doktor Givings (Michal Jánoš), ktorý pre boj so zmenami nálady u žien a liečbu takzvanej hystérie používa prístroj, ktorý je v podstate erotickým robotom, uspokojujúcim pacienta, a  likvidujúcim  príznaky,  či symptómy  jeho ochorenia.
.
Predstavenie režiséra Juraja Bielika  využíva všetky príznačné znaky odľahčeného prístupu,  ktorý  ťaží zo žánru situačnej komédie, frašky, či  improvizačného  prístupu v rozličných  gagoch a narážkych (napríklad vtipných nedorozumení), kkde aktéri  predstavenia  podstupujú takzvanú „liečbu erotickou pomôckou“: rozmaznaná Sabrina Daldryová (Natália Puklušová), excentrický umelec Leo Irving (Ján Jackuliak), či  neukojená  ale zvedavá manželka  ordinujúceho lekára  Catherine (Dominika Kavaschová).
.
Režisér hry Juraj Bielik, ktorý v Aréne režíroval už tituly Closer a Írska skladba, sa v hre Vibrator-play predstavuje najmä ako inšpirátor dobrej nálady, odľahčeného humoru, či situačných gagov, ktoré sú zacielená na všetky vrstvy spoločnosti.   Dramaturgické vedenie,  režijný výber,  či  práca s hercami, a  ich zručné  vedenie  je v duchu  „lechtivejšej  diváckej  sondy“  profesijne korektnou. Už i z tej príčiny, že aj v divadle platí, že je ťažšie docieliť to, aby sa divák stále smial a mal dobrú náladu, než aby stále plakal.
.
Scénická architektúra mizanscény, kostýmové i  rekvizitné  zložky hry Vibrator-play sú v Aréne  na značne vysokej estetickej úrovni a herci ani  pri premiérovom uvedení neprehrávajú. Niektorí  z nich si humornú pikantne orgastickú  zápletku  s chuťou užívajú.
.
Keďže odľahčená téma americkej autorky Sarah Ruhl je v našom rigoróznom spoločenskom prostredí odvážnym dramaturgickým  počinom, v divadle asi nebude núdza  o  publikum.  Odvážne a sofistikovane humoristickú hru americkej autorky možno v Divadle ARÉNA univerzálne odporučiť najmä pre diváka hľadajúceho v rozptýlenie a  inteligentný relax.
 .
Evaluácia: 60 – 70 %
[Fotografia ako prezentačná snímka autora Petra Chvosteka]
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV