Recenzia: Boj, Krigen, 2014, 115´

Print Friendly

Titul, genre, krajina, rok: Boj – Krigen – vojnová dráma – Dánsko, 2014, 115´

Scenár a réžia: Tobias Lindholm
Kamera: Magnus Nordenhof Jønck
Strih: Adam Nielsen
Hudba: Sune Wagner
Účinkujú: Pilou Asbæk Pilou Asbæk, Dar Salim, Tuva Novotny, Søren Malling, Charlotte Munck, Alex Høgh Andersen, Dulfi Al-Jabouri, Jakob Frølund, Phillip Sem Dambæk 
Distribúcia: Aerofilms  &  ASFK od 28. apríla 2016

Film BOJ (2015) | ASFK.sk

SYNOPSIS Military officer Claus (Pilou Asbæk) is on a foreign mission with his unit, while his wife Maria (Tuva Novotny) tries to deal with the daily worries and care of three children at home. During a routine patrol, the unit comes under heavy crossfire, and Claus is forced to make a decision in a crisis situation, which results in an appeal from the mission and charges of war crime. However, uncompromising court play is far less burdensome than the moral dilemma that forces Claus to choose between personal honor and the interests of his own family. After the films Hon or Abduction, the master of silent tension Tobias Lindholm presents another impressive drama, which immediately after its premiere at the Venice Film Festival earned an extraordinary standing ovation, crowned with an Oscar nomination for Best Foreign Language Film. (Aerofilms)

Boj / Krigen (2015) | ČSFD.cz

SYNOPSIS   Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbæk) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi, a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Aerofilms)

Review

Psychologicko-rodinná vojnová snímka s otázkou morálnych diliem a zodpovednosti za  negatívne dopady chybných rozhodnutí  v Afganistane  mala svoju úspešnú premiéru na MFF  v  Benátkach.

Zápletka  diela  sa  krúti  v centre  s  Clausom Pedersenom (Pilou Asbæk) a jeho manželky Mérie (Tuva Novotny). Ide o dvojicu,  ktorá sa stará o  tri deti. Ich  životné, osobné  ale aj „detské  problémy“ vnímame aj vzhľadom  na to, že  patriarchálny živiteľ tejto „spoločenskej bunky“  je na rotačnej armádnej  misii v Afganistane. Paralelne s rodinnou výchovou publikum sleduje umieranie a straty  vojenskej jednotky, kde po nedávnych stratách  niektorí zažívajú dlhodobý stres.

Po jednej z akcií však príde o život 11 civilistov a začína sa  vyšetrovanie o tom,  kto je za incident zodpovedný. Veliteľ je odvelený do vlasti. Začína ťažký súdny proces, kde je na jednej strane bežná vojnová prax, a na druhej  prokurátor  s  hájením  všeobecných  etických zásad, a systému spravodlivosti ako celku.

Režisér Thomas Lindholm vytvoril dobrú nadštandardnú severskú drámu v zaujímavom štýle s vynikajúcou kamerou, dramaturgiou, i režijným vedením. Niekedy sa však zdá, že peripetie sú až príliš dokonale vyladené. Záver režijného opusu Lindholma sa nijak nedá vytušiť vopred, ale obsahuje aj mierne nečakané ale logické prekvapenie.

Dánska vojnová dráma  s  titulom Boj  sa hodí pre univerzálne divácke spektrum.

Evaluácia: 70 – 80 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV