Recenzia: Ejzenštejn v Guanajuto od Petra Greenewaya

Print Friendly

Titul: Ejzenštejn v Guanajute

Genre: romantická životopisná komédia

Rok, minutáž, krajiny: 2016, 105, Mexiko / Nizozemsko / Fínsko / Belgicko / Francúzsko

Režia:  Peter Greeneway

.

PR noticka Sovietsky  režisér Sergej Ejzenštejn cestuje v roku  1931, na vrchole svojich  tvorivých síl, do Mexika, kde zamýšľa nakrútiť novú snímku Nech  žije Mexiko!  Ubytuje sa v meste  Guanajuato, kde sa ho ujme miestny sprievodca Palomino Cañedo. Tu Ejzenštejn na vlastnej koži  zažíva úzke prepojenie medzi láskou a smrťou – ktoré vo filme symbolizujú eros a thanatos. Film Petera Greenawaye prezentuje vnor do desiatich dní, ktoré  otriasli režisérom  Ejzenštejnem; do obdobia, ktoré ho trvale ovplyvnilo a formovalo.  (AČFK)
Review:  
Artovka britského filmového velikána, už tradične čerpajúceho z tém o umelcoch, histórii, podivínoch a spoločenských excesoch: Peter Greeneway. Renomovaný autor je známy dlhodobou spoluprácou s filmovými klasikmi ako boli a sú Bergman, Antonioni, Godard a Pasolini, či kameraman Sacha Vierny.
Nový film Petera Greenewaya prekvapuje pôvodnosťou, skúsenosťou, i životnou zrelosťou. Vynikajúca pôvodná kamera s exotickým rámcovaním v štýle akejsi zaujímavej formy. Táto z diaľky pripomína magický realizmus, a možno aj  mäkkým kameramanským  svetlom. Dobrý kásting, réžia a herecké výkony.
.
Pozor na prehnanú sexuálnosť niektorých scén, ktoré sa našťastie obišli bez násilia. Salónny historický pohľad s prepracovanými detailami, v novom opuse povestného postmodernistu, ktorý to však o sebe rázne odmieta.
 .
Hodnotenie v schéme art-house: 60 – 65  %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV