Tlačová správa: Cena človeka v ohrození

Print Friendly

[redakčná úprava: Gabriel Gröber]  Cenu Človeka v ohrození získala Liga za ľudské práva

Vo štvrtok 26.11.2015 otvoril svoje brány 16. ročník Medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Na slávnostnom otvorení podujatia, ktoré moderoval spisovateľ Michal Hvorecký, odovzdal riaditeľ občianskeho združenia Človek v ohrození Braňo Tichý každoročnú Cenu Človeka v ohrození. Získala ju organizácia Liga za ľudské práva za jej dlhodobý prínos k pomoci utečencom. Cenu prebrala riaditeľka organizácie Zuzana Števulová.

Liga za ľudské práva sa dlhodobo venuje pomoci utečencom, ktorí prídu na Slovensko. „Diskusia, komu odovzdať cenu, bola tento rok podstatne jednoduchšia než inokedy. Získala ju organizácia Liga za ľudské práva, ktorá posledných desať rokov robí výbornú prácu pri integrácii cudzincov na Slovensku, pri poskytovaní právnej pomoci, ako aj pri aktivitách, na ktoré si my ako humanitárna organizácia netrúfame, ale ktoré považujeme za dôležité a to je snaha ovplyvňovať verejnú politiku v oblasti integrácie cudzincov na Slovensku,” povedal na margo ocenenia Braňo Tichý, riaditeľ občianskeho združenia Človek v ohrození, pritom ako odovzdával drevenú sošku Človeka v ohrození do rúk riaditeľky ocenenej organizácie, Zuzany Števulovej.

Zuzana Števulová prevzala cenu v sprievode Amira Majádiho, ktorý pred deviatimi rokmi ušiel z Iraku na Slovensko. Števulová jeho príbeh predstavila ako príklad úspešnej integrácie, pri ktorej je veľmi dôležitá podpora väčšinovej spoločnosti. „Keď som prišiel, bol som utečenec. S týmto statusom som sa však nestotožnil. Stanovil som si cieľ, naučiť sa jazyk, pochopiť kultúru, študovať a žiť v pokoji. A podarilo sa,“ prezradil o svojom príbehu integrácie do slovenskej spoločnosti Majádi. Svoju reč uzavrel optimistickým opisom jeho meniacich sa statusov, „začal som ako utečenec, z neho som sa stal študentom, Dnes som už inžinier a snažím sa získať nový status – status podnikateľa.“

Števulová pri preberaní ocenenia podotkla, že podmienky pre utečencov na Slovensku celkovo nie sú zlé. „Samozrejme, nie je to také, ako v západnej Európe, ale možno aj preto je príbeh ľudí, ktorí prekročili prah našej organizácie, prekvapivo úspešným príbehom,” vysvetlila. Mýtus o zlyhanej integrácii je preto podľa nej naozaj len mýtom. „Poznáme len minimum ľudí, ktorým by sa tu na Slovensku integrácia nepodarila. Čo je ale samozrejme potrebné je podporná sieť a tiež, aby verejní predstavitelia nevytvárali voči týmto ľuďom dopredu nenávisť.”

Svoj príhovor, ktorý venovala šiestim utečencom, ktorí zahynuli pri pokuse o prechod slovenskej východnej hranice, uzavrela slovami, že je nefér, že Európska únia a jej členské štáty, ktoré garantujú právo na azyl a právo na podanie žiadosti o azyl, do dnešného dňa nevymysleli, ako to títo ľudia môžu urobiť bezpečne a legálne. „A preto tento rok viac než tritisíc ľudí umrelo v Stredozemnom mori a teraz šiesti na našich hraniciach,” uzavrela Števulová.

Festival otvoril film Virunga z produkčnej dielne Leonarda DiCapria s čerstvou Oscarovou nomináciou na tričku. Filmári zobrazili boj o záchranu horských goríl na pozadí konfliktu v Kongu a snáh petrolejárov zobrať im ich posledné útočisko. Na divákov čaká viac než 60 filmov, 13 diskusií a dve výstavy.

Viac informácií o programe, slovenských aj medzinárodných hosťoch, ako aj vizuál na stiahnutie či informácie o akreditáciách, nájdete na stránke www.jedensvet.sk.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV