Recenzia: Spectre

Print Friendly

Titul, country, rok, min.:  Spectre, Veľká Británia, 148´, USA, 2015

Genre:  dobrodružný thriller
Réžia: Sam Mendes
Scenár: John Logan, Neal Purvis, Robert Wade, Jez Butterworth
Kamera: Hoyte Van Hoytema
Strih: Lee Smith
Hudba: Thomas Newman
Hrajú: Daniel Craig, Ben Whishaw, Ralph Fiennes, Naomie Harris, Rory Kinnear, Léa Seydoux, Dave Bautista, Christoph Waltz, Monica Bellucci a ďalší.
Distribúcia: Forum Film od 5. 11. 2015

PR NOTICKA

James Bond dostáva  záhadný odkaz z minulosti, ktorý ho privádza na stopu známej zločineckej organizácie.  Okolnosti ho prinútia  rozplietať  zložitú  pavučinu lží, aby nakoniec odhalil desivú pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)  James pfinálnom akčnom defilé spolupracuje  s  M (Ralph Fiennes), Q (Ben Whishaw), s Billom Tannerom (Rory Kinnear) a  Moneypenny (Naomie Harris), ktorí mu utvárajú obdobné zázemie  ako  kolektív  s   Ethana Hunta v sérii Mission: Impossible. M je viac  ráznejšia než než predošlé typológie v tejto schéme  a tieto  bránia  bondovské usporiadanie špiónskeho sveta v jeho súčasnej reálnej podobe.  Na krk  sa mu občas  tlačí   nadriadený vládny zmocnenec  Max Denbigh alias C (Andrew Scott),  ktorý má za lubom  celý program 00  umŕtviť.

REVIEW   

HRDINA 007   James Bond  sa  v Spectre konfrontuje  s  vyzretou  nemesis zo starších dielov  42-dielnej série. Nový opus série Iana Fleminga  (1908)  je aktuálne  zmesou  nielen  konzervatívne zasadených imidžových  a akčných prvkov, ale aj psychologickejšie  prezentovaných  dramatických inovácií.

Taktiež sa tu  dynamicky  spodobňujú  referencie, citácie,  či odkazy prostredníctvom cameo motívov, a to najmä k novším novodobým  častiam  Skyfall   a   Qantum of Solace.

Nová bondovka osvedčeného Sama Mendesa vychádza len tesne po superlatívne úspešnej inovácii dramatického modelu (Skyfall).

Časť   SPECTRE  nechcela a nemohla byť ani hypertrofiou už známych modelových prvkov, ani úskokom vedľa. Veď Sam Mendes ako  hollywoodsky tvorca v dobrodružnom žánri predvádza značne optimálnu (vzorovú) vyváženosť  –  napríklad  medzi komixovou a dramaturgickou povahovou  kresbou  jednotlivých charakterov, ale aj akčných  scén.

Staré a nové psychologické boje špionážnych služieb a boje v zmenených spoločenských podmienkach sveta nezakrývajú  podstatu  príznačných tém  aktuálnej doby.

Bondovské postavičky Iana Fleminga  svojich fanúšikov  môžu  nadchnúť obvyklým spôsobom.

Mendesov dobrodružný film zásadne neomračuje  požadovanou  akčnosťou ale i napriek tejto výhrade je nový opus dobrým štandardom filmovej  série, s tradične kvalitnou selekciou charakterových i epizodických rolí, a taktiež s exkluzívnou hudobnou dramaturgiou i nadštandardnou  výtvarnosťou mizanscény. Rebot Craigovskej série 007 by už nemohol byť skutočným  rebotom, a preto ešte väčší vrchol  po predošlom diváckom rekorde  ani nemohol byť v pláne.

Filmových estétov  i štandardné publikum môže výraznejšie  zaujať  napríklad  postava dr. Madelaine Swannovej stvárnená charizmatickou francúzskou herečkou Leou Seydoux.

IMDb:  75 %   (/)   .Slovak film 65 %  

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV