Filmová recenzia: Pri mori / By the See, 2015, 122´, USA/F

Print Friendly

[recenzia: Gabriel Gröber]  Titul, krajina,  rok: Pri mori / By the See, USA  /France, 2015, 122´

Genre:  romantická  dráma zo  70 rokov

Námet, scenár, réžia: Angelina Jolie Pitt
Kamera: Christian Berger
Strih: Patricia Rommel, Martin Pensa
Hudba: Gabriel Yared
Hrajú: Brad Pitt, Angelina Jolie Pitt, Mélanie Laurent, François Poupaud, Niels Arestrup, Richard Bohringer a ďalší
Distribúcia: Barracuda Movie v SR od 19.11.2015

By The Sea (2015) Featurette - A Look Inside "Vanessa" - YouTube

Francúzke pobrežie v retrospektíve sedemdesiatych rokov. Do rázovitého a turistami nedotknutého vidieckeho miesta s rybolovom a hoteliermi pricestoval manželský pár, ktorými  sú spisovateľ Roland (Brad Pitt), ktorý tu chce ako keby  načerpať  tvorivé sily a potrebuje aj získať strácajúcu  sa istotu – a potrebný kľud  i  inšpiračné momenty, k ďalšej tvorbe, a jeho manželka Vanessa (Angelina Jolie), ktorá je bývalou tanečnicou.

Rolandova manželka Vanessa  podlieha ešte väčšiemu duševnému marazmu, než  jej manžel, ktorý sa ocitol  nebezpečnej  tvorivej  a  životnej kríze, s vážnou výzvou, ktorej nevyriešenie  by znamenalo  aj rozpad manželského vzťahu. Z manželstva vyprchala všetka energia a prirodzenosť, takže situácia je v princípe deštrukčným  mementom pred úplným krachom vzťahu.  Obidvaja z manželov striedavo sledujú obnažené telá iného zdanlivo šťastnejšieho manželského páru vo vedľajšej hotelovej izbe, a pravidelne sa opíjajú  v snahe oklamať vlastnú toxickú psychiku.

Featurette Friday: Go Inside 'BY THE SEA' With Brad & Angelina Jolie Pitt –  FreshFiction.tv

Vanessa sa opaľuje na ležadle, a vystavuje na obdiv svoje ladné štíhle krivky –  vo vani či pod sprchou, obdobne ako dvojica v susednej hotelovej izbe. Zatiaľčo Roland komunikuje pod vplyvom alkoholu s hoteliermi či barmanmi, čaká na inšpiráciu,  a pozoruje folklór prímorského mestečka.

Nutné  je začať trošku neobvykle. Filmová kritika sústredená do područia IMDB myslím film vôbec nedocenila, a to práve preto že ide o tvorivý počin osvedčených hercov (celebrít) Angeliny Jolie a Brada Pitta. Obdobne predpojatou sa javí názorová skupina okolo CSFD, ako ku klasickým reprezentantom hollywoodskeho manierizmu popkultúry.

By the Sea trailer: Are Brad Pitt and Angelina Jolie's marital problems  being shown in her directorial? | India.com

V princípe sa však Angeline Jolie podarila zaujímavá artovka plná kvalitného realistického herectva s výbornými lokalitami a žánrovými prvkami retro štýlu (všetky interiéry, automobilový park, rázovitosť vidieka, kostýmová zložka výpravy i čisté výtvarno kamery a výpravných zložiek).  Réžia bola o to ťažšia, že Angelina Jolie musela viesť sama seba, čo dokázala s hĺbkou a exelentnosťou a to je prekvapujúco radostným konštatovaním. Napokon i sám dej, ktorý na konci skrýva veľmi prekvapujúcu pointu – je v uspokojivo načrtnutej štruktúre.

Vízia filmu nekonvenčný spôsobom – podporuje voyerizmus a fetišizmus, dotýka sa alkoholových excesov, ale vyznáva  i tradičný ekologický štýl, a v závere vzýva i tradičné „monogamné  hodnoty“, a vieru v možnosť  partnerskej dôvery a  klasického súžitia.

On the set of BY THE SEA (Angelina Jolie, Brad Pitt) - YouTube

Vyšlo malé artové dielko pre radosť a klub fanúšikov týchto veľkých hereckých osobností. Vynikajúci mäkko a ostro koncipovaný obraz, výborný klasický hudobný orchestrálny podmaz, i decentná  výprava s malebným prímorským Francúzskom.

Vhodné nielen pre artového vnímavého diváka. Veľmi príjemné artové „prekvapenie“  distribučnej sezóny. Rozhodné distribučné a kritické áno tomuto veľme komornému, ale herecky výnimočnému filmu. Angelina nebola nikdy pred tým súčasne prirodzene živočíšna a aj zrelá i obdivovaná ako femme fatal.

Hodnotenie: 80 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV