Recenzia: Vtáci a ľudia / Bird People; France, 2014

Print Friendly

[autor recenzie: Gabriel Gröber]  PR noticka     Dvaja ľudia sa v parížskom letiskovom komplexe neďaleko Roissy pokúšajú dať zmysel svojej existencii. Prvým z nich je americký inžinier, ktorý sa ocitol pod obrovským pracovným a emočným tlakom a súčasne tomuto podľahol.

Takže  dôkladne mení  zabehnuté zvyklosti doterajšieho života.  Tou druhou  protagonistkou je mladá hotelová chyžná, ktorá spracováva  neobvyklé stretnutia  s  vecami, týkajúce sa dotýkania sa aj nadprirodzených  a ťažko vysvetliteľných  fenoménov.

Review point:

Titul:  Vtáci a ľudia

Réžia: Pascale Ferran

Žáner:  fantazijné dramatické podobenstvo

Krajina, rok, minutáž:  Francúzsko, 2014, 127 minút

Festival: Be2Can

Účinkujú:  Mathieu Amalric, Josh Charles, Anais Demoustier, Clark Johnson, Radha Mitchell
 
Režisérka  Pascale Ferran  sa narodila 17.  apríla  1960  v Paríži.  Táto francúzska tvorkyňa pracuje najmä ako scenáristka a režisérka. Nielen festivalové publikum pozná napríklad  jej filmové snímky  Lady Chatterley (2006), Bird People (2014)  alebo  jej francúzsky  film  Petits arrangements avec les morts (1994).
Celovečerný hraný film  Vtáci a ľudia  je zaujímavou  a taktiež  artovou reflexiou, ktorá je viac než aktuálna pre každého ambicióznejšieho  diváka. Veď kto by nechcel praštiť so stereotypmi prítomnosti,  a vydať sa odvážne do úplne nových vôd.  A  či premeniť  nemožné na možné. Alebo sa premeniť na to, o čom v noci snívame…
Francúzska filmová režisérka  Pascale Feran, ako napovie jej biografia,  je kreatívne naviac orientovaná na lásku a vzťahy.  Túži lietať a dopraje to i svojim hrdinom.  I keď to spočiatku filmového príbehu vôbec nevyzerá,  udeje sa  postupne všetko tak, ako to nik z netušil ani v tých najodvážnejších snoch.
Okrem témy má film veľmi príjemné obsadenie  (Mathieu Amalric, Josh Charles, Anais Demoustier), a vyniká civilným herectvom, i  nenásilným režijným vedením Pascale Ferran. Nenápadne pôvabný film pre skutočne otvorené  a  citlivo vnímavé  publikum.
Verdikt kritiky:  Vcelku príjemné a nekonvenčné filmové dielo, ktoré je orientované na ľudí s fantáziou a predstavivosťou.
Evaluácia .Slovak film:   85 %
Film súčasťou Be2Can
 + + +
Paccale Ferran – na IMDB
• nominácie na ocenenia: 6
• filmové ocenenia: 13
Paccale Ferran / Cannes Film Festival
2014 Nominated
Un Certain Regard Award
Bird People (2014)
1994 Won
Golden Camera
Petits arrangements avec les morts (1994)
1990 Nominated
Palme d’Or – Best Short Film
Le baiser (1990)
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV