[ MFDF JIHLAVA: 27. 10. – 1.11.2015 ] … blíži sa 19. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – MFDF JIHLAVA 2015

Print Friendly

TK  k festivalu  MFDF Jihlava, kino Lumiére, Bratislava   Organizátori festivalu v Bratislave predstavili program v tomto roku už 19. prehliadky  dokumentárneho filmu.  Prostredníctvo výberového procesu  dokumentaristickí filmári zaslali tohto roku  až  3 400 titulov. Z tohto značne  veľkého  množstva diel  organizátori  tento rok  napokon  uvedú  233 najzaujímavejších filmových  projektov.

Ďalších 21 ponúkne divákom program Dokument ČT. V súťažných sekciách  tohoročného 19. MFDF Jihlava  bude uvedených  34 filmov v svetovej  premiére,  a 11 v medzinárodnej európskej premiére.

Podľa organizátorov  hlavným hitom  19. MFDF Jihlava  bude osobné uvedenie dokumentárnych filmov nórskeho cestovateľa Thora Heyrdahla, filmová sekcia dokumentov s témou terorizmu, či  snímky venujúce sa situácii v Sírii.

Za najvýznamnejších hostí festivalu bude možné označiť prezentácie medzinárodne známych dokumentaristov. Ide o tvorcov  ako  sú legendárna ikona  arménskeho dokumentu Artevazd Pelešjan, či prvý držiteľ  jihlavskej ceny – za prínos svetovej kinematografii  Viktor Kossakovský, ktorý má tento rok osobne uviesť  taktiež  svoj najnovší film  Ať žijí protinožci !

Terorizmus nie je európskou novinkou – hovorí špeciálna tematická sekcia, pretože jeho korene nachádzame v 20. storočí  už aj v Európe, keď zaznamenávame tieto prejavy v Taliansku, v Anglicku, v Severnom Írsku, či  v Nemecku.

Uveďme napríklad činnosť frakcie Rudé armády, ktorá bude prezentovaná najmä pomocou archívneho materiálu, či  autorskej  pomoci filmového klasika Piera Paolo Pasoliniho v novom dokumente Nemecká mládež (2015). Etnológ Michal Pavlásek  prináša nasnímaný  materiál v tejto sekcii  zo svojej cesty v Macedónsku,  a Robert Kvapil  zo srbských hraníc.   

Dôležitou témou aktuálneho jihlavského ročníka je motív uvádzajúci  tému VEČNOSŤ. Vo festivalovej akcii  Do histórie: Český pohreb  –  film, ktorý predstavuje  záznamy pohrebov veľkých mysliteľov, a taktiež programová Sekcia Fascinácia: Večnosť, ktorá  fanúšikom uvádza  dejiny avantgardného a experimentálneho filmu.  

Zaujímavou postavou tohoročnej Jihlavy bude taktiež  nórsky  režisér  THOMAS ØSTBYE, ktorý uvedie svoje projekty formou osobitej Master Class, alebo predstavenie nórskeho projektu DOC.STREAM, na ktorý sa osobne podujala jeho koordinátorka Petra Malečková.  

Zaujímavý trendom v dokumentarizme sa ukazuje napríklad aj predstavenie  nového diváckeho televízneho trendu Slow TV – napríklad aj v americkom televíznom programe Yule Long, alebo v nórskom verejnoprávnom televíznom  dokumente, ktorý prostredníctvom štyroch kamier priblížil sedemapolhodinový dokument nórskej NRK: ide o cestu vlakom z Bergenu do Osla [program dokázal urobiť televíznu  sledovanosť  vyššiu než milión divákov].

Nórsky producent Thomas Hellun priblíži podrobnosti projektu Slow TV.    

V odbornom programe Master Class sa predstavia dokumentaristickí profesionáli ako experimentátor Fred Kalemen, zástupca jugoslávskej čiernej novej vlny  Loran  Zafranovič, či francúzska editorka Claire Atherton, známa spoluprácou s nedávno zosnulou režisérkou Chantal Akerman.

Okrem klasických súťažných sekcií Opus Bonum, Česká radosť,  Medzi morami,  Fascinácia, budú zastúpené  aj  ďalšie  hodnotné projekty  ako Exprmentl.cz, či sekcia  Film a filozofia. 

Bohatý sprievodný festivalový program uvádza jeho dramaturg Pavel Klusák. Táto časť festivalovej ponuky predstaví napríklad populárneho českého speváka a hudobníka Pavla Mertu a viacerých avantgarných experimentátorov z Rakúska, či divadelné perfomance súboru VOSTO.5.

Generálnym mediálnym partnerom tohoročného 19. festivalu MFDF JIHLAVA je Česká televize, festivalovými mediálnymi partnermi sú  Český rozhlas, Lidové noviny a Respekt.

Spoluporiadateľom Industry Sekcie  je Inštitút dokumentárního filmu v Prahe.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV