Filmová recenzia:“Biely boh“, Fehér Isten, 2014,

Print Friendly

Titul: Biely boh / Fehér isten

Krajina, rok, min. : Maďarsko, Nemecko, Švédsko, 2014, 119´
Réžia: Kornél Mundruczó
Scenár: Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi, Kata Wéber
Kamera: Marcell Rév
Strih: Dávid Jancsó
Hudba: Asher Goldschmidt
Účinkujú: Zsófia Psotta, Lili Monori, Gergely Bánki, Tamás Polgár, Orsolya Tóth, Kornél Mundruczó, János Derzsi, László Gálffi
Premiéra v SR: 9. októbra 2014 / ASFK

Festival európskeho filmu 7 x 7 Biely boh maďarského  tvorcu Kornéla Mundruczó je víťazom sekcie Un certain regard  v Cannes 2014.

Nezletilá  trinásťročná hrdinka Lilly prichádza s trúbkou, a so psím krížencom Hagenom  k otcovi, čo však vytvára všeobecnú nevôľu, a konflikty.  Nepomôže ani zbavenie sa Hagena vyhodením ho  na ulicu, s cieľom  ponechať ho vlastnému osudu.

Beyaz Tanrı / Fehér Isten (2015) | birdunyafilm.co

Odvážna  hrdinka  Lilly uteká z domu od nenegatívneho a autoritatívneho rodiča. Snaží sa čeliť nenávisti, nepochopeniu a manipulácii sveta. Podarí sa stíšiť egá a emócie na oboch súperiacich stranách? Silne aktuálne podobenstvo a hororový príbeh  Maďara Kornéla Mundruczó podaný divácky veľmi zaujímavo.

Výpoveď filmu je založená  na mimoriadne sofistikovanom, a čistom dramaturgickom koncepte, ktorý aktívne  podporuje dobrá kamera a ďalšie zložky – najmä naratívneho a režijného autorského zámeru [dobré výkony nehercov, práca so psím plemenom, a celková vôľa k naratívnej vízii, civilnosť výpovede].

Revizor - a kritikai portál.

Hrdinský kríženec Hagen sa učí ako prežiť  v pre zviera neriešiteľnej  dileme prežitia, aby sa stal vodcom  obrovskej  smečky.  Film Kornela Mundroczó  funkčne spája obvykle len ťažko spojiteľné, ale tvorcom sa to darí. Autenticky stvárnený dej končí prekvapujúcou ale dobre čitateľnou fortissimo metaforou – o potrebnom tíšení aktuálnych konfliktných stavov medzi človekom a prírodou.

Evaluácia: 90 % 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV