BIRDMAN, Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance, 2014, 119´

Print Friendly

Slovenský titul: Birdman

Anglický titul: Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance,

Krajina, roejandro González Iñárritu
Scenár: Alejandro Gonzk, dĺžka: USA , Kanada, Mexiko, Francúzsko, 2014, 119´
Réžia: Alejandro Gonzáles Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
Kamera: Emmanuel Lubezki
Strih: Douglas Crise, Stephen Mirrione
Hudba: Antonio Sanchez
Hrajú: Michael Keaton, Edward Norton, Naomi Watts, Emma Stone, Zach Galifianakis, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Lindsay Duncan, Merritt Wever, Natalie Gold a ďalší.  Distribúcia: Barracuda Movie + Cinem Art

Majstrovsky napísaný scenár. Čierna komédia veľmi autorského a existenciálneho tvaru až štyroch scenáristov –  je rozprávaním Riggana Thomsona (Michael Keaton).  O hercovi v najlepších rokoch, avšak z kedysi kultového  vtáčieho hrdinu Batmana – sú niekedy a z istého pohľadu trosky. Navyše sa  muž v  rozpuku vekov snaží o divadelný  debut na Broadwayi. Pre niekoho vyhasla hviezda, pre iného generačná výzva.

Birdman (2014) by Alejandro Gonz�lez I��rritu - Movie Review

V Rigganovom teatrálnom svete skoro nič neladí a nesedí. Najprv zlikviduje netalentovaného kolegu, ktorý Rigganovi veľmi šiel na nervy, hneď na to levituje a rozpráva s akýmsi alter-egom a polemizuje, háda sa. Do predstavenia je vtiahnutý nový element – Mike Shiner (Edward Norton), ktorý je ako neriadená strela, jednak nadmierne talentovaný, ale všetko likvidujúci, najmä všetky plány a vzťahy.

Všede prítomné bicie ako hudba dobrý nápad a lajtmotív vynárajúci sa kde-tu … Je tu ešte hlavná herečka Lesley (Naomi Watts), a Snicher je jej partner. Dôležtou postavou je Rigganova dcéra Sam (Emma Stone), která je na abstinenčnom odriekaní, či Rigganova občas sa objavujúca exmanželka Sylvia (Amy Ryan). Táto občas nosí kvety do šatne a dišputuje. A to je len časťou začiatku mimoriadnej, a zdá sa aj prelomovej snímky famózneho mexického  režiséra  Iñárritu.

Birdman: Film Review – The World of Celebrity

Málokedy môžte dramaticky levitovať v jednozáberovom výrazive. Tu sa vám to občas pritrafí. Veď viete, výcvik „BIRDMAN“ [14 nominácií na OSCARA, americké ceny The Critics’ Choice Awards BAFTA (7 x)  a veľa ďalšieho ??? Česká Cinema dala už pred mesiacom len 60 %].

▒  x x x Československý film ▓  Evaluácia:  koncept: 100 %, réžia: 100 %,  hlavné role: 85  %, IMDb 8,2

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV