Holub sedel na konári a premýšľal o živote,En duva satt på en gren och funderade på tillvaron, 2014, [SCANDI FESTIVAL 2015]

Print Friendly

Titul: Holub sedel na konári a premýšľal o živote [3. časť trilógie Roya  Andersona]

Krajina: Švédsko – Nórsko, 2014, 101 min.

Scenár a réžia: Roy Anderson

Hrajú: Holger Andersson, Nils Westblom, Charlotta Larsson a ďalší

Holub sedel na konári a premýšľal o živote - filmová recenzia | Kinema.sk

MOVIE   REVIEW

Ako moderná dvojica Don Quijote a Sancho Panza sú obdobne Sam a Jonathan –  dvaja obchodní cestujúci s drobnými zábavnými predmetmi na svojom myšlienkovoom a symbolickom memente – road movie, či na kaleidoskopickom vizionárstve o  ľudských predstavách.  S panoramatickým výhľadom poukazuje holub zo svojej vtáčej perspektívy na ľudský stav. Operenec je ľuďmi ohromený ich banálnou motiváciou,   i rodovou nepoučiteľnosťou. Holub sedel na konári a premýšľal o živote je tretím a zároveň záverečným filmom Anderssonovej trilógie o ľudskom bytí, v ktorej sa tvorca snažil vytvoriť napätie medzi banalitami a podstatnými vecami, medzi komickým a tragickým – ukázať protikladnosť a dynamickú povahu existencie, zatiaľ čo formuje myšlienku, že ľudský druh potenciálne smeruje k apokalypse, ale tiež že jej výsledok máme vo svojich rukách.

Han bränner Boliden

Na najstaršom medzinárodnom filmovom festivale sveta, v Benátkach, Anderssonov Holub prekvapil, dojal a hlboko zapôsobil na porotu, ktorá mu udelila najvyššie ocenenie – Zlatého leva. Švédsky majster komickej absurdity.

Holub sedel na konári a premýšľal o živote - trailer

Roy Andersson, dokáže vo svojich filmoch vniesť humor i do tak bolestivých vecí, akými sú existencialistický minimalizmus,  nezaplatené dlhy, neopätovná láska, rasistické predsudky, malomešiacke stereotypy. Tradične osvedčené autorské slow-motion, ale teraz v odľahčenejšej a takmer bezbolestnej  divácky orientovanej forme.

En Duva satt på en gren och funderade på tillvaron (2014) A Pigeon sat on a  branch reflecting on existence – movieslongandshort

▒  x x x  ▓   Evaluácia – koncept: 90%  réžia:  8O%,  herectvo v hlavnej roli:  70 %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV