Recenzia: ARCHA BLÁZNOV

Print Friendly

Titul: E. A. Poe: Archa bláznov (Stonehearst Asylum / Eliza Graves) ,

Krajina, rok a dĺžka: USA , 2014, 112 min
Réžia: Brad Anderson
Scenár: Joe Gangemi
Kamera: Tom Yatsko
Strih: Brian Gates
Hudba: John Debney
Hrajú: Kate Beckinsale, Ben Kingsley, Jim Sturgess, Michael Caine, Brendan Gleeson, Sophie Kennedy Clark, David Thewlis, Jason Flemyng, Sinéad Cusack, Velizar Binev, Christopher Fulford, Guillaume Delaunay a ďalší.
Distribúcia: Bonton film

SK  Hrdinom filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvý absolvent medicíny  Edward, ktorý na konci 19. stoloročia prichádza na prax do psychiatrického ústavu pre choromyselných, ktorý je umiestnený na odľahlom mieste v horách.  Edwarda  privíta sám  šéf  ústavu s asistentom  i záhadná kráska Eliza, trpiaca panickou hrôzou z telesného dotyku. Riaditeľ Dr. Lamb je  experimentálny psychiater, ktorý  si váži  „jedinečnost“ každého pacienta: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?“ Ale všetko je úplne ináč, nik nie je tým za koho sa vydáva  –  či za koho  je považovaný. Napínavé historické  dobrodružstvo práve začína. (Bontonfilm CZ)

REVIEW   Vysokorozpočtová  dobrodružná novinka na základe klasika hororovej literatúry E. A. Poeho  je herecky veľmi dobre obsadená samými zvučnými menami.

Za celý herecký casting  môže divákov najviac upútať   zaručene  famózny „záporák“ Ben Kingsley,  či klade záporná  krásna hrdinka Eliza Graves,  ktorá je zastúpená protagonistkou Kate Beckinsale, ktorá očarujúco hraje na klavír.

Vo filme, ktorý ponúka skvelé výtvarné riešenia scén  zaručene upúta  diváka multiplexu –  najmä pôvabná viktoriánska atmosféra s dobre vymyslenými  výtvarnými  zákutiami. Vo finále filmu možno očakávať  aj značne   prekvapujúce  rozuzlenia, pretože všetko bolo trošku inak.

Film ako celok však postráda skutočné dejové zvraty a najmä z predlohu priam „prečnievajúcu   hororovú atmosféru“, v ktorej bol tvorca literárnej predlohy E. A. Poe ako doma. Ostal však akýsi základný romantizmus a bardovský splín.

Dobrodružný film je pre domáceho slovenského alebo českého  diváka  najmä  zábavným spestrením, ktoré sa drží  zrozumiteľnosti  a  bezproblémovosti – čiže  mainstreamových kritérií.

▒  x x x  ▓   Evaluácia – koncept:  50  %  réžia:  60  %,  herectvo v hlavnej roli:  60 %

Evaulácia: 55 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV