Recenzia: Stratené dievča (Gone Girl) je fascinujúce STORY

Print Friendly

Titul: Stratené dievča

Žáner: Kriminálna dráma / thriller

Krajina, rok, dĺžka:  USA, 2014, 145 min

Réžia: David Fincher

Knižná predloha a scenár: Gillian Fynn

Kamera: Jeff Crnenweth

Distribúcia: Baracuda Movie

Účinkujú: Ben Affeck, Rosamund Pike, Missi Pyle, Neil Patric Harris, Carrie Con, a ďalší
(…)
NOTICKA  Amy  v deň piateho výročia svadby jednoducho nie je doma s manželom Nickom. Stratila sa, zmizla, odišla, uniesli ju …   Alebo je mŕtva a zavraždili ju?
.
FILM REVIEW      V deň zmiznutia začína aj vyšetrovanie Nicka, či práve on nie je vrahom svojej ženy. Časť stôp práve toto naznačuje, ale iné fakty tomu odporujú.  Kto z dvojice je trpiaca obeť a kto z nich je cynická  príšera?  Kto má pravdu?  Do prípadu sa angažujú média  a striedavo jeden z dvojice manželov  je trpiaci a  druhý  agresor.  Zdá sa Nick  ťahá za kratší koniec. Je  to skutočne tak?
.
Majstrovsky  detailistický režisér David Fincher urobil skvelú adaptáciu scenára autorky Gillian Finn. Filmársky výsledok určite môže každého len  potešiť, pretože sa jedná o napínavé, a na zvraty bohaté dramatické rozprávanie.
.
Ústredná dvojica má zaujímavý konflikt, pretože každý z nich túži po prijatí toho druhého a bojí sa odmietnutia. Divák sa postupne dozvedá i tie najtajnejšie pohnútky ich patologicky komplikovaného, a neradostného vzťahu.
.
Model „Gone Bitch“ je karikatúrne mrazivo presný a vytvára atmosféry, pretože ústredná  uletená  Amy si má  veľkú inteligenciu a  dokonale si  zahráva s verejnosťou, s FBI, s médiami, s manželom, i so zazobaným expriateľom  (a v príhodný moment ho bez výčitky zaradí do svojho záujmového repertoáru vraždenia), a bez debát i sama so sebou.
.
Prezentačná úroveň  obrazu  harmonického súžitia  Anny  i  Nicka postupne klesá (hlavne po predele v strede filmu), avšak citovo  to ústredný  manželský pár  zbližuje.
.
Urobia doslova všetko aby mohli druhého zaujať, alebo aj zraniť. A paradoxne tieto fakty ich ešte viac zbližujú (dokonca len tieto udalosti reštartujú možnosti vášne), pretože medzi túžbou a schopnosťou milovať, poslaním mať dieťa, a viesť harmonické vzťahy je veľmi tenká hranica.
.
Scenár i réžia filmu sú v rámci thrillerovej detektívky  takmer dokonalé, a je vidno skúsenosti i to, čo divák vyžaduje a tvorcovia by mali ponúknuť.  Casting ide v súlade s hereckým vedením, hudba je podmanivá, dejové akcie i koniec filmu taký, že divák sa nenudí.
.
Kamera i výpravnosť filmu nie sú príliš oslnivé, ale tieto nedostatky všetko vynahradia najmä famózne výkony ústrednej manželskej dvojice, ktorá bojuje akoby sa nenávidela, a miluje akoby zajtra mal byť ten posledný deň.
.
GONE GIRL  ako najnovšia „fincherovka“ je skutočne pozoruhodná žánrová kriminálna dráma, ktorá je vynikajúcim rozprávaním, a tiež vzťahovým príbehom, ktorý chytá za srdce, a hovorí ako z duše.
.
Evaulácia: 80 %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV