Filmová recenzia: DÍRA U HANUŠOVIC – S TVORIVOU PÄČAŤOU REŽISÉRA KROBOTA

Print Friendly
Titul:  Díra u Hanušovic
.
Krajina pôvodu, rok a minutáž:  Česká republika 2014, 102 minút
Žáner:  dráma
Scenár: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
Réžia: Miroslav Krobot
Kamera Jan Baset Střítežský
V hlavných roliach: Tatiana Vilhelmová, Lenka Krobotová, Johanna Tesařová, Ivan Trojan, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Hynek Čermák, David Novotný, Lukáš Latinák, Petr Komínek, Martin Myšička, Ján Kožuch, René Přibyl, Klára Melíšková a ďalší
Slovenská premiéra: 16. októbra 2014
Distribúcia : Barracuda Movie
.
CSFD:  Konateľ databázy CSFD  a recenzent Pomothy v súvislosti s postojom k filmu  Díra u Hanušovic:
.
Autenticky drásavý  film na štýl výpovedí M. Formana,  V. Chytilovej, B. Slámu,  R. Sedláčka, a ďalších obľúbených  portrétnych filmárov  sociálneho naturalistického realizmu poprevratovej éry a ich reflektívna   metaforičnosť.  (…)   Sústredene sfilmované nič. Čím viac takýchto filmov bude vznikať, tým zásadnejšou komédiou v českej kinematografii sa bude stávať Chytilovej DědictvíHanušovice nemajú jedinú tak trefnú a vtipnú scénu, akými je Dědictví preplnené do prasknutia. [POMOTHY]
.
MOVIE    REVIEW
.
Filmové znalci vyčítajú debutantovi Miroslavovi Krobotovi to, s čím by tento autor mal byť lepšie oboznámený:  človek z dediny, beznádejné pomery, a podobenstvo o apatii k aktuálnemu dnešku  V tomto zmysle je film Díra u Hanušovic istým odvážne vulgárnym a nárečovým variantom sociálnej metafory o našom dnešku, ktorá však prekvapujúco pôsobí divácky zaujímavo.
.
I keď je tu  scenár  so  vzácne dôsledne budovanou pocitovou  mizériou  twinpeakovského a súčasne českého buranova s pražskými hercami. Počítame  s výrazovým materiálom   čierno-humorných  trápne každodenných situácií, so staticky pomalou minimalistickou kamerou, s loudavou írečitovosťou moravského vidieka, a o celkovom veľmi bezútešnom  dojme z aktuálnej situácie???
.
Najviac asi to banalistické podobenstvo bez omrviniek  obvyklej autorskej vízie.  Pre niekoho málo realistické, pre iných až priveľmi.
.
Scenár ťaží zo zámeru „chcípackého idiotizmu“ vykresleného odvážne lúzersky,  alebo  až provokatívne vulgárne. Producentsky ide o značne úspešný titul so zázemím masívnej festivalovej reklamnej kampane.
.
Výber hercov i práca s nimi je značne nadštandardná, a divácky prijateľná, o čom svedčí i prekvapujúco  výrazná  divácka obľuba tohto  debutantského  filmu  M. Krobota v Českej republike.  Bez debaty spoločensky aktuálny a stráviteľný český art-house, inšpiratívne komunikačný i pre slovenského diváka.
.
Hodnotenie:  75 %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV