RECENZIA: ZEM BEZ ZÁKONA, LAWLESS, 112´, 2012

Print Friendly

RECENZIA

Titul     ZEM BEZ ZÁKONA

Bratislava; recenzoval: Gabriel Gröber

ORIGINÁLNY NÁZOV

EN   Lawless (USA, 2012, 115 min.)
Réžia: John Hillcoat.

Námet: Matt Bondurant –

ADAPTÁCIA románu:  The Wettest County in the World (2008).

Hudba: Nick Cave. Kamera: Benoit Delhomme.

Strih: Dylan Tichenor.

SCENÁR: Nick Cave, Warren Ellis.

Hrajú: Tom Hardy, Gary Oldman, Guy Pearce, Shia LaBeouf, Jessica Chastain, Mia Wasikowska, Dane DeHaan, Jason Clarke

Zem bez zákona - filmová recenzia | Kinema.sk

MINI REVIEW       Zem bez zákona je filmové dielo austrálskeho režiséra Johna Hilcoata na základe adaptácie románu Cormaca McCarthyho.

Film sa zúčastnil MFF v  Cannes 2012, i MFF Karlové Vary 2012. Dielo rozhodne nikoho nesklamalo a prekvapilo v umeleckej, režijnej, dramaturgickej, i v ratingovej a  hereckej rovine.  Dejová línia historickej drámy interpretuje príbeh Matta Bonduranta, ktorý v ňom opisoval skutočné zážitky svojho starého otca a jeho bratov;  Forrest, Howard a Jack organizujú nelegálnu skupinu  pašerákov alkoholu v časoch prohibície. Scenáristická predloha Nika Caveho nemá obvyklé klišé, a spojením s dobrým castingom vytvára atmosféru.  Zem bez zákona  má perfektný distribučný timing, premietajú ho v časoch reálnej dnešnej situácii prohibície v Čechách a na Slovensku. Umelecky mu tieto fakty skôr škodia, lebo väčšinové prúdy a módnosť spoločenského diškurzu môžu len letmo postihnúť drobnú mravčeniu prácu s charaktermi, typológiou, a pritom ustrážené, čistú a veľmi dynamickú dejovú linku.

Země bez zákona - soundtrack | kfilmu.net Tento film  je  naratívnym  dielom a hraje „všetkými elementami zeme“ ako otvorená učebnica jungiánskych archetypov, a pritom dodržuje proporcie vzťahovej chémie medzi maskulinitou a feministkou. A to navzdory chlapskej a gangsterskej téme. Žiadny fekálny humor, žiadne neúčelné krvavé orgie. Naopak  prekvapujúco originálny štýl, ktorý sa minimálne vyrovná svojej literárnej predlohe.

Zem bez zákona  je vynikajúce dielo pre labužníkov, poučených a priateľov žánrovej priezračnosti. Umeleckým koloritom a atmosférou sa jedná o dokonale štýlovo vybrúsený retrofilm,  ktorému však musíte odpustiť, že je to aj tvrdá gangsterka. Exkluzívna Jessica Chastain (na prezentačnej snímke uprostred).

Elevačný list:

Scenár, réžia, dramaturgia a hudba:  99 %

Kamera: 70 – 90 % (nie vždy zvládnuté šerá; a farebnosť !!!)

Casting a herectvo:   90 %    

Celok:   85 – 90 % 

text: Fotoska

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV