RECENZIA: DIKTÁTOR / GROSS-OUT COMEDY

Print Friendly


 

 

 

 

 

 

 

 

Title:          Diktátor

Žáner komédia

Sub-genre: Gross-Out Comedy 

Krajina USA, 2012, 83 min
Réžia: Larry Charles 
Hudba: Erran Baron Cohen
Budget:  in USD 65 mil


Účinkujú:  Sacha Baron Cohen,  Sayed Badreya a ďalší Charakteristika trendu Gross-Out Comedy: Drsne odpudivé oplzlé gagy plné výstrednosti. Konzum ťažkého kalibru – výstredne telesná – až hrubo vulgárna existenciálna megafraška (drží krok s internetovým oknom nekorektnosti). Súčasne  je Gross-Out inteligentne realistickým obrazom – podobenstvom doby. Ženy bývajú suché ambiciózne „nepríjemné stíhačky“. Muži kamaráti, parťáci, rivali s častými narážkami na inakosť a komunitný svojráz.  Je to trend odrážajúci premenu médií, štýlov, i individuálnych cieľov.

Film Review: Komédia dvojice Larry Charles a Sacha Baron Cohen zacielená na Ameriku a mystifikačné   „trápenie sa s demokraciou“.  Drsňáci, ktorí bavia a poburujú.  Bröno, Borat, Ali G a Aladin sú hrdinovia štyroch dokončených filmov svetového komika. Protagonistom je striedavo profesia novinárska, módna, hudobne raperská a diktátorská.  Garde pseudokument vs. klasická  – fiktívna mainsteamová satira.

Saša Baron Cohen – politicky nekorektný posmeškár sa predstavuje v klasickej parafráze na film legendárneho Chaplina – Diktátor (ale aj  Andy Kaufman).  Požíva komiku – a gagy ľahšieho, aj ťažšieho kalibru. Nepohrdne vulgarizmom, hrubosťou, naturalizmom, hyperbolou, ani gýčom romantiky a absurdity. Podľa jedných Cohen a Charles potvrdzujú pozície skorogéniov. Podľa druhých nedosahujú Chaplinovej úrovne ani náznakom. Nesnažia sa „prekopávať“ ani činmi ani hudobnou dramaturgiou . Reflektujú typický (Ecov) midcult, hedónizmus a sebastred.

Diktátor má „dilemu“  medzi mocou  láskou.   Slepú kvetinárku nahrádza aktivistka a ívent manažérka pre Konferenciu OSN. Komické skeče protagonistu sú dobre vypointované a gagy s dobrým timeingom. Celkovo vraj priveľa vtipu – a rôznych úrovní. Medzi vtipom a veľakrát úbohou trápnosťou. Sebavedomie povýšené na sofistikované neortodoxné komično.

Evalvácia:    

Celok    60 – 80 %

-gg-

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV