CANNES 2012: ZLATÁ PALMA – MICHAEL HANEKE / STEPANIA – POSTAVA BEZNOHEJ Marion Cotillardovej AŠPIRUJE NA NAJLEPŠIU HEREČKU

Print Friendly

…   CANNES  SPECIAL REPORT

CANNES INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
Medzinárodný filmový festival Cannes
(65. ročník, 16. – 27. 5. 2012, Francúzsko)

Stručný sprievodca MFF Cannes 2012
Medzinárodný filmový festival Cannes je jedným z najdôležitejších filmových podujatí na svete, pričom sa ho ročne zúčastňuje okolo 30 000 akreditovaných účastníkov, z toho 4 000 novinárov. Medzi účastníkov patrí široké spektrum profesií z filmového priemyslu. Ponúkame stručný prehľad programových sekcií festivalu (a uzávierok prihlasovania filmov), sprievodných podujatí pre profesionálov (a uzávierok registrácie) ako aj typov akreditácií (a termínov uzávierok akreditácii).

Pavilón Slovenska a Českej republiky na filmovom trhu Marché du Film 2012: Nová lokácia!  Tento rok pavilón Slovenskej a Českej republiky (No. 132 Village International) na novom mieste! Slovensko malo už po deviatykrát zastúpenie na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film, po piatykrát v tandeme s Českou republikou.

Z hrdze a kostí 

Jacquese Audiard obdržal už v minulosti v Cannes cenu poroty za drámu Prorok. Vo filme režiséra Jacquese Audiarda Z hrdze a kostí sa zaskvela  držitelka Oscara za hlavnú rolu (vo filme Edith Piaf) – Marion Cotillardová ako cvičiteľka kosatiek. Drastický vzťahový film je  i dobrou prezentáciou belgického herca Matthiase Schoenaertsa (postava Aliho).

Herečke Marion Cotillardovej role osudovo vymedzených žien pristanú. Jej posledný film poskytuje  trikovo dokonalú ilúziu, že Marion Cottilardová nemá nohy.  Režisér  tento dramatický príbeh  nakrútil bez kľúčovania do pozadia, pretože technológie veľmi pokročili.

Stephanie  sedí na vozíku, kúpe se v mori a chodí s protézami. Hlavná myšlienka filmu je postavená na kontraste nepravdepodobného súzvuku obra, ktorý tvrdo slalomuje a láka ženy fyzicky je funkčný.

Cottilardovské kontrasty a hrubá maskulinita jej charakteru sa doplňajú – film zachytáva tvdosť a neférovosť ulice i poéziu každodennosti. Vďaka invalidite je prvýkrát milovaná :  „Je t´aime“, … milujem ťa skončí herčke vo finále. Cottilardová to v Cannes  poriadne predviedla a kandiduje na najvyššiu hereckú cenu.

Pravdivý Paperboy s Nicole Kidman, John Cusack a Mathew McConaughey  Lee Daniels – film o násilí a v štýle Almodóvar.

John Cusack v roli odsúdeného na smrť, Nicole Kidman v roli objektu, ktorú tým eroticky vzrušoval.  Hlavným hrdinom je dvadsaťročný Jack (Zac Efron), brat investigatívneho píšuceho novinára (Matthew McConaughey) a filmové pátranie či je odsúdený muž naozaj vinný –  odkrývaním nepredpokladaného a extrémnejšieho.

-gg-

PR SPRÁVA    Z    CANNES

Modelka Němcová v Cannes uspořádala benefici pro Haiti

CANNES – Herec Sean Penn, modelka Petra Němcová a režisér Paul Haggis ve francouzském Cannes uspořádali benefiční akci pro Haiti. Na aukci pro zbídačenou zemi získali až 200 000 eur (téměř čtyři miliony korun), informovala agentura AP.

Podle AP to bylo poprvé, co festival v Cannes upoutal pozornost jinou než filmovou akcí. Trojice osobností a jejich charitativní organizace v pátek uspořádaly galavečeři s dražbou, aby znovu upozornily na situaci v karibské zemi, kterou v únoru roku 2010 zdevastovalo zemětřesení.

Během večera, jímž provázel módní návrhář Giorgio Armani, byla prodána například podepsaná kytara frontmana kapely U2 Bona. Návštěvníci však mohli také vydražit možnost strávit chvilky s Lady Gaga, poobědvat s Němcovou nebo podniknout třídenní cestu na Haiti s Pennem. „Filmový festival není vůbec jenom o filmech,“ řekl hlavní organizátor akce Penn. Herec přirovnal význam získávání prostředků pro Haiti s hledáním peněz na vážný film. Mezi hosty galavečera byly osobnosti jako komediální herci Chris Rock a Ben Stiller, hudebníci Lyle Lovett a Sean „Diddy“ Combs, skotští herci Gerard Butler a Ewan McGregor nebo německá herečka Diane Krugerová.

◙    Michael Haneke (70) sa pripojil k elitnej skupine dvojnásobných víťazov a držiteľov prestížnej Zlatej palmy na najväčšom filmovom festivale na svete.

Režisér už v roku 2009 získal vo francúzskom Cannes hlavnú cenu za film Biela stuha. Francúzsky hovorený film Amour bez sentimentu a pritom mimoriadne pôsobivo opisuje, aký dopad má na vzťah dvoch milujúcich sa starých ľudí zhoršujúcou sa zdravie manželky a blížiace sa smrť. Film Amour od rakúskeho režiséra Hanekeho.

Prezentačná snímka v článku:   Hlavná cena pre rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho.

-gg-

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV