REVIEW: THE ARTIST – INŠPIRATÍVNY RETRO ART-HOUSE

Print Friendly

The Artist
Artist, The
The Artist
Žáner: Romantický / Komédia / Dráma
Francia / Belgia, 2011, 100 min
Réžia: Michel Hazanavicius 
Hudba: Ludovic Bource
Účinkujú: Jean Dujardin, Bérénice Bejo, John Goodman, Missi Pyle, Penelope Ann Miller, James Cromwell, Beth Grant, Stuart Pankin, Bitsie Tulloch, Ed Lauter, Malcolm McDowell .

 

MINI  REVIEW: Hollywood, 1927. George Valentin (Jean Dujardin) bol hviezdou nemého filmu – zastrihnuté fúziky s uhrančivým „pohľadom zvodcu“. Preslávil sa mnohými príbehmi o intrigách a láske. V ére nemého filmu sa výrazne pričinil aj o prosperitu  filmového štúdia Kinograph, na čele ktorého stál  magnát Al Zimmer (John Goodman). 

Sláva Georgovi ovplyvnila osudové zameranie na dôstojný život – manželku Doris (Penelope Ann Miller) i verného šoféra limuzíny Cliftona (James Cromwell).  George Valentin bol obdobným životným prototypom ako jeho filmové postavy. V roku 1929 Kinograph úplne zastavil výrobu nemých filmov. George sa rozhodoval: buď prijme zvuk, ako to urobila mladá vychádzajúca hviezda Peppy Miller – alebo odíde do ústrania.

THE ARTIST podľa IMDb doposiaľ obdržal 103 nominácií. 14 hlavných cien je z rôznych festivalov a prehliadok. Najprestížnejšími je ocenenie za najlepší mužský herecký výkon pre Jeana Dujardina v Cannes, alebo 3 Zlaté Glóbusy – za najlepší film (muzikál/komédia), najlepší mužský herecký výkon (muzikál/komédia), a za najlepšiu pôvodnú hudbu.

The Aris je originálne a svieže dielo v žánri dobrodružnej čiernobielej historickej drámy. Jediným limitov v jeho ceste k divákovi bude zrejme samotný štýl filmu – komunikačne veľmi príjemný. Najväčiu cielovú skupinu pre The Artist tvoria citliví diváci so sklonom k fantáziam a k nostalgickým reminiscenciám. Herecky, scenáristicky, žánrovo i dramaturgicky ide o mimoriadne zaujímavý film vhodný (nielen) pre ženké a artové poblikum.

Celková evaluácia filmu: 95 %

STORY: 95% – FUN: 85%  –  ARTHOUSE: 100 %

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV