Filmová recenzia: Ada (Dýrið),2021, 106´, CANNES COMPETITION

Print Friendly, PDF & Email

Titul: Ada Genre: Mysteriózny / Dráma / Horor Country: Island / Švédsko / Poľsko, 2021, 106´ Réžia: Valdimar Jóhannsson Scenár: Valdimar Jóhannsson, Sjón Sigurdsson Kamera: Eli Arenson Hrajú: Noomi Rapace, Björn Hlynur Haraldsson, Hilmir Snær Guðnason Produkcia: Piodor Gustafsson, Edda Hrönn Kristinsdottir, Hrönn Kristinsdóttir Kostýmy: Margrét Einarsdóttir

SYNOPSIS

Maria and Ingvar own a sheep farm somewhere on the forgotten island of Iceland. Their lives flow in a peaceful routine of work and rest. Every year is a little better than the previous one, or at least the spouses confirm that. But something between them remains unspoken, something is painfully missing. María and Ingvar try to come to terms with a loss for which there seems to be no cure. But the wild Icelandic landscape unexpectedly offers them a solution in the form of a creature named Ada. It’s a gift.

MOVIE REVIEW

Život Maríe a Ingvara sa odohráva na samote. Rutinné zacyklenie v prírodných dejoch, avšak chýba vlastné biologické potomstvo. Nuž na rozdiel od neobmedzene sa reprodukujúcich chovných zvierat v okolí usadlosti. V horskom hospodárstve na islandskej samote je každý rok je o niečo lepší ako ten predchádzajúci, alebo sa v tom aspoň žijúca partnerská dvojica utvrdzuje. Na svet však príde aj zvláštny – takmer mysteriózny tvor, ktorý je aj nie je typickou ovečkou. Oboja z páru sa oň príkladne starajú, avšak tým sa všetko len začne.

Lamb Movie - Home | Facebook

Z žiarlivosti a z nerozumu jeden z nich zabije bytosť, ktorá tohto špecifického tvora priviedla na svet. Neskôr či súčasne presne v tomto momente – prichádza aj akýsi „rodinný votrelec“ (deux ex machina), ktorý veci skomplikuje a rodinné žitie v lone prírody je vystavené poriadnym skúškam odolnosti.

Lamb's Noomi Rapace Explains New Film: I Feel Like It's its Own Genre -  Variety

Avšak v momente, keď sa neželaného pokušiteteľa a rozvracača idylky konečne zbavia, nastane ešte prekvapujúcešie tvragické finále. Zakončenie deja a jeho význam či príčiny možno interpretovať na množstvo spôsobov, a má vrstvu silne filozofickú, etickú, dramaturgickú i edukatívnu.

Film Ada je multižánrová a multidramaturgická snímka, ktorá vo finále klame telom, lebo je bizardne emociálna a popritom je aj skutotočne autorským emocionálnym opusom, balansujúcim medzi prvkami minimalistického posolstva, magického sci-fi, a baladickéy poetického vidieckeho filmu.

Movie Ada je dielom zasadeným do horskej prírodnej scenérie islandskej ovčej farmy. Narodenie cudzej bytosti vo filme je nielen príležitosťou a darom, ale aj skúškou zodpovednosti a pripravenosti podriadiť sa kolobehu prírody, kde my nemusíme byť najsílnejšími „pánami tvorstva“ : veci ktoré nie sú určené nám, privodia bolesť druhým i keď tomu vlastne nemusíme rozumieť:

Čo je to zlý a nesprávny čin? Vystavuje nás riziku odplaty, a poukazuje na falošnosť pôvodnej vízie a scestný osudový zámer.

Dýrið / Lamb (2021) - The Movie Reviews

ADA sa hrdí minimalistickým, ale popori tom prehľadným rozprávaním, ktoré má napriek „uspávajúcemu komótnemu tempu“ a bazálnej popisnosti postáv s minimom dialógov – špecifické a veľmi prekvapujúce vyústenie do skutočnej milostnej drámy, v ktorej majú extra prím akési mysteriózne a paranolmálne prvky.

Snímka má technicky a výtvarne skvelé scénické vrstvy a výprava projektu prirodzené pôsobenie kamaramanského rámovia obrazu i rafinované svietenie na citlivý materiál.

Lamb / Dýrið by Valdimar Jóhannsson - INTERNATIONAL TEASER - YouTube

Artové a festivalové publikum si vychutná skvelý morálny odkaz, ale aj profesionálne odvedené FX, spolu s dynamický hereckým vedením a premyslenou dramaturgiou. Veľmi zaujímavý a provokačný film ktorý je prakticky nemožné žánrovo zaradiť mal premiéru v hlavnej súťažnej sekcii MFF CANNES 2021.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV