Filmová recenzia: Ľúbil som svoju ženu, Be2Can

Print Friendly, PDF & Email

Title: Ľúbil som svoju ženu Genre: Romantic Country: Hungary / Germany / Italy, Copyright: 2021, 169´ Director: Ildikó Enyedi literature / novella: Milán Füst (book) Screenplay: Ildikó Enyedi Cinematography: Marcell Rév Music: Ádám Balázs Starring: Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel, Sergio Rubini, Jasmine Trinca, Luna Wedler, Josef Hader, Simone Coppo, Beniamino Brogi, Ulrich Matthes, (more) Production: Maren Ade, Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Ernő Mesterházy, András Muhi, Mónika Mécs Editor: Károly Szalai Sound: Matthias Schwab Scenography: Imola Láng Masks: Barbara Kreuzer Costumes: Andrea Flesch

LIBRETO: Jakob Störr a jeho známy sa stavia, že sa námorný kapitán Störr ožení s prvou ženou, ktorá vstúpi do kaviarne. Tak sa zoznámi s rozmarnou Francúzkou Lizzy, s ktorou sa naozaj ožení. Náhodná situácia rozvíja ľúbostný príbeh bohatý na lásku ako z rozprávok Tisíc a jednej noci. A od tej chvíle podlieha život milovaného, ​​bolestne úprimného Störra mnohým skúškam. Prostredníctvom jeho postavy chápeme elementárnym a dramatickým spôsobom komplexnosť, tajomnosť, krehkú krásu a nepolapiteľnú, nekontrolovateľnú povahu života. 

STORY: The Dutch captain of the cargo ship, Jakob Störr, and his friend bet that while drinking alcohol, Störr marries the first woman to enter the café. So he meets the whimsical Frenchwoman Lizzy, with whom he really marries. A love-rich love story begins to unfold, as from the tales of the Thousand and One Nights. And since then, the life of the beloved, painfully sincere Störr has been subjected to many trials. Through his character, we understand in an elementary and dramatic way the complexity, mystery, fragile beauty and elusive, uncontrollable nature of life. (Film Europe)

MOVIE REVIEW

Maďarská autorská režisérka Ildikó Enyedi je tvorkyňou celovečerných hraných snímok Mé XX. století (1988), Zimní tažení (1991), Büvös vadász (1994, Kouzelný lovec), Tamás és Juli (1997), Simon Magus (1997-98, Šimon mág).

Jej najnovší opus podľa knihy Zápisky kapitána Storra sú voľnou literárnou v žánri historického ľúbostného románu maďarského autora podľa vzoru románov 19. storočia slávnych spisovateľov Balzaca či Flauberta.

Ide o ľúbostnú drámu dvoch úplne rozdielnych životných princípov, kde v literárnej podobe išlo o najmä o román o túžení a žiarlivosti, o láske nehynúcej a predsa tak trpko sklamanej.

Ildikó Enyedi's The Story Of My Wife

Maďarská režisérka uchvacuje predovšetkým detailistkou prípravou, perfektnou výpravou a kvalitnou kamerou, svietením, mizanscénou i trikmi. Pridajme k tomu ešte šťastnú ruku pri castingu (Léa Seydoux), skvelé herecké vedenie bez aktorského prehrávania, deklamatúrnosti a ďalších „televízackých mid-cut zlozvykov“.

Ildikó Enyedi's The Story Of My Wife

Film má a jasnú líniu posolstva v pozitívne originálnom a poučenom autorskom duchu. Rozpočet i hercov na plátne skutočne vidieť i cítiť, a čo jedine zabolí je čudný dramatický oblúk, s priveľa nejednoznačnosti v postavách a motivácii – a je napokon ešte aj príliš neuchopiteľná romantická pointa, ktorá zbytočne kriminalizuje v štýle tradičnej novej vlny (ambivalentná interpretácia).

I tak na európske i svetové pomery mimoriadne povzbudivé a artové kino s ambíciami, vhodné pre medzinárodné festivalové publikum.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV