Filmová recenzia: Slovania, SK/UKR, 2020, TV-Seriál

Print Friendly

Titul: Slovania; Genre: Historical / Fantasy / Adventure Country: Slovakia / Ukraine, 2021, Total time: 12 hours (Running time: 60´)

Directed by (réžia): Peter Bebjak, Michal Blaško Screenplay (scenár): Jozef Koleják, Ján Luterán, Veronika Kolejáková Camera (kamera): Stanislav Adam, Volodymyr Ivanov, Martin Žiaran Cast (Účinkujú): Juraj Loj, Tomáš Maštalír, Polina Nosykhina, Jana Kvantiková, Dušan Cinkota, Zuzana Fialová, Makar Tychomyrov, Oleh Mosijčuk, Richard Autner, Andrej Hryc, Anna Adamovič, Jana Labajová, Marek Vašut, Michal Režný, Oleksandr Mavric Producers: Wanda Adamík Hrycová

MiniReview

Dlhodobo očakávaný a zatiaľ finančne najdrahší slovenský TV seriál z histórie Slovanov je na svete. Klasická zručná réžia Petra Bebjaka, korektná kamera Martina Žiarana, a herecký reštart tradične dobrého Dušana Cinkotu potešia určite aj náročné slovenské TV publikum.

Ušiam ulahodí baladická pieseň od Jany Kirschner pod titulkami na záver dielov, vlažnejšie sú stvárnené niektoré herecké výkony, z ktorých necítiť prirodzenosť, čo je súčasne o značnej miere i vecou scenára. Prekvapujúco dobrý je scenáristický a herecký part mladej bylinkárky Drahy (Polina Nosykhina), a niektoré titulné role filmu.

Slovania (TV Series 2021– ) - Photo Gallery - IMDb

Fiktívny projekt rekonštruujúci pomery v siedmom storočí nášho letopočtu, s mnohými nepresnosťami, a ignorovaním historickej reality, ktorý obsahovo i štýlovo vsadil na čarokrásnu prírodu a fantázie scenáristov a predstavivosť producentky.

Inšpirácia ľudovým folklórom v piesňach a poverami sčasti autentickými a sčasti nenáležitými. či kontroverzne smiešnym, a seba-poškodzujúcim aktom niekedy redundantnej „patetickej rozprávkarkosti“, s ozdobnými poetizmami (mystika, fantázia, dobrodružstvo, rozprávka), a náležite otáznym pietizmom k tradične štýlovej dogme Záborského (výslovnosť a teatrálna deklamácia v prejave), a aj skúsenosťou TV pondelkov z bratislavského televízneho štúdia (občas by bolo lepšie vedieť že menej je niekedy viac, a práve hudobný podmaz a príliš „dramatické zvuky“ sú na škodu, a drámu možno narúšajú).

Slovania (TV Series 2021– ) - Photo Gallery - IMDb

Seriál Slovania je zvláštneho žánrového rozptylu, ktorý u nás nie je zavedený. Škoda však niekedy až sošnej didaktiky v lexike.

Ďalší náznak problému možno objaviť v logike a presvedčivosti príbehu, ktorý je zameraný prioritne na postavy a atmosféru, či kolorit deja viac, než na reálnu dramatickú štruktúru, či originalitu konfliktov: napríklad skutočné zásadnejšie peripetie v príbehu (veštba, naplnenie, nemožnosť splodiť potomka, bezdomovec vo vlastnom dome, konflikt Slovania vs. Avari).

Naopak sošne iritujúco pôsobí didakticky emotívna a dramaticky rozkošatelo znejúca patetická hudba, a často sa opakujúce zhodné zvukové efekty (blížiace sa para-normálno).

Postavy sú zaujímavé, tempo dej síce trochu melancholické, ale hereckým výkonom a obsadeniu niet čo vytknúť. Technická stránka je takmer dokonalá, až na pár výhrad: tmavá kameramanská konvencia, školometské podfarbovanie scén a celková niekedy až veľmi znateľná topornosť dramaturgie, pri ktorej sa niekedy pousmeje snáď aj detský divák.

Otázne fantázie a neodborný historický ponor s historickou „architektúrou od veci“ a zásadnými faktickými problémami, i keď ide o slovanskú tradíciu zo siedmeho storočia. Snaha či promo odrazu myslenia našich predkov, ale sú tu aj inšpirácie zo slovenského a aj ukrajinského folklóru.

Slovania jednoducho žili značne inak (nesedí historicky nepresný obraz predkladaný tvorcami). Najpáčivejším faktom pre publikum je esteticky pekný vizuál, i keď dosť tmavý.

Oslovuje nás aj svojrázne patetická hudba či zvukové efekty, a zručne fungujúca plejáda vcelku presvedčivých hereckých výkonov, a dobrá či vyvážená réžia ako pridaná hodnota.

Tradične najstabilnejšou súčasťou projektu je veľká režisérska skúsenosť z televíznej tvorby skúseného Petra Bebjaka. Ako režisér realizoval všetky negatívne prvky náročného projektu so cťou, a profesijnou časťou vybalansovanou.

POZNÁMKY Z VIKINGSKÉHO BLOGU:

Porovnávať Slovanov s GAME OF THRONES je trochu nemiestne, keďže GoT je čisté fantasy. Avšak porovnávanie s VIKINGS je v podstate logické, keďže je to v podstate to isté – samozrejme nie so základom severskej mytológie, ale tej našej, slovanskej.

Treba podotknúť, že slovenská seriálová tvorba je v podstate stále v plienkach. Slovania sú však určite veľmi vítaným krokom vpred, ktorý napriek svojim neduhom kvalitou stále výrazne prevyšuje všetko, čo sme doposiaľ mali možnosť na našich obrazovkách vidieť.

Mohli by sme sa však namiesto zbytočného porovnávania všetci sústrediť práve na to, čo máme my sami v rukách. Seriál s podkladmi našej vlastnej histórie, ktorý aj napriek zrejmej snahe vytvoriť „slovenských Vikingov“ má svoje plusy.

Nová ukážka zo seriálu Slovania vyzerá viac než sľubne. Pozrite si video -  Kultúra SME
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV