Filmová recenzia: Služobníci, 2020, 88´

Print Friendly

Titul: Služobníci

Krajina: Slovensko, Česko, Rumunsko, Írsko, 2020
Dĺžka: 88´
Réžia: Ivan Ostrochovský
Scenár: Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský
Kamera: Juraj Chlpík
Hudba: Miroslav Tóth, Cristian Lolea
Strih: Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta
Zvuk: Tobias Potočný, Bohumil Martinák
Masky: Lukáš Král
Kostýmy: Katarína Hollá
Producenti: Pavel Strnad, Petr Oukropec
Účinkujú: Hrajú: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík, Tomáš Turek, Vlado Zboroň, Martin Šulík, Vladimír Obšil, Zvonko Lakčevič
Distribúcia: Filmtopia od 10. decembra 2020 Foto: Filmtopia

SYNOPSIS

SYNOPSIS The plot of a chamber and difficult film takes place in 1980 in Bratislava, when the communist regime enters its final decade. Despite the fact that the leading party preached the ideas of atheism, the inhabitants of the country could visit churches and the church functioned, but it could only dream of freedom, because everything was connected to everything and everyone had to play a game ordered and led from above by the communists. It was similar, at least according to the picture, at the Faculty of Theology in Bratislava. The main characters of the story are two of its listeners, Michal and Juraj. Shortly after the introduction of important figures, in addition to the young men, we also get to know various typical communist „cadres“ and faculty leaders. However, in order not to make the Servants look too anemic, the crippled corpse of an important church official is soon found on the way. And at stake is the illegal ordination of priests, a serious crime at the time.

Film Review

Námet vychádza z udalostí a ich fiktívnej interpretácie z roku 1980, v Bratislave. KSČ propagovala ateizmus, ale ľudia súčasne chodili do kostola, a existovalo i cirkevné vzdelávanie. Sloboda bola relatívna, a pohyb ľudí veľmi obmedzený. Michal a Juraj sú mladými študentmi Bohoslovetskej fakulty UK v Bratislave, ktorú kontrolovala štátna mašinéria s tvrdými reštrikciami. Ohýbanie chrbtov … verzus osobnosť a perspektíva výučby študentov teológie.

Sluz resize
Internát z filmu Služobníci

Na internátnej nástenke študentov sa objaví závadný a provokačný inzerát, o čom sa okamžite dozvie aj polícia, ktorá prípad vyšetruje, a súčasne je tu aj nález zmrzačenej mŕtvoly dôležitého predstaviteľa cirkvi pred železničným podjazdom, spolu s motívom nelegálneho vysväcovania kňazov. To všetko bol za komunizmu priestupok, alebo trestný čin, možno aj na dlhý žalár.

Slovenský film boduje! Služobníci putujú po svete a získavajú ocenenia:  Obrovské uznanie aj v zahraničí | Telkáč magazín v mobile

Ostrochovského tretie kinematografické dielo (Koza, Zamatoví teroristi, Služobníci) sa javí ako minimalistický, jemne humorný a estetický ornament, ktorý programovo nie je vážnou analýzou onej historickej doby, ani skutočným dramatickým príbehom, ale uhrančivo podmaňujúcim dielom artového určenia.

Služobníci

Artovo pôsobiaca snímka o to viac boduje akýmsi kreatívnym mimočasím – v pomalom tempe, a v čiernobielom obrazovom prevedení, s minimom klasického herectva, či klasickej dejovej výstavby.

Služobníci / Servants - Home | Facebook

Služobníci sa hrdia skutočne kreatívne premyslenými výtvarnými kompozíciami, a týmto ilustrujú akýsi odstup, či až depresívnu mrazivosť čias komunizmu.

Za „stenami kláštora“ je taká a štylizovaná prázdnota, a okázalo strojená vizualizácia, ktorej koordinovaná pointa a finálna polemika o nevyhnutných potrebách blaženého šťastia na Zemi: čiže smrteľník má teoretický výber služieb – alebo cirkvi, alebo režimu, čiže cestu kolaborácie, a či niečo ďalšie vrátane vlastnej viery…

Za veľký úspech tvorcov filmu režiséra Ostrochovského možno považovať jeho premiérové uvedenie na MFF Berlinale 2020, a vcelku povzbudivo nehanlivé filmové kritiky v SR, i v ČR.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV