Filmová recenzia: Comrade Drakulich, Súdruh Drakulič, HU, 2019, 95´(program HBO)

Print Friendly

Titul (ENG): Comrade Draculich (CZ: Soudruh Drákulič) SK: (-) Súdruh Draculich

Žáner: artová absurdná režimistická komédia s prvkami sci-fi

Krajina: Hungary, 2019, 95´

Réžia/director: Márk Bodzsár

Scenár/Screenplay: Márk Bodzsár

Kamera/Cinematography: Dániel Reich

Hudba/Music: Gábor Keresztes

Účinkujú/Starring: Lili Walters, Ervin Nagy, Zsolt Nagy, Szabolcs Thuróczy, István Znamenák, Nelli Szűcs, Alexandra Borbély, Mónika Balsai, Roland Rába, Éva Kerekes, Zsolt Trill, Tibor Bödőcs, Hanna Pálos, András Vinnai, Judit Rezh, András Balog Miklós Székely B., Anna Mészöly, Eszter Csépai, Nari Nguyen, Anna Szandtner, Thanh-Huy Phan, Balázs Ve… (more) Producenti/Producers: Csaba Pék, Attila Tőzsér Strih/Editor: Zoltán Kovács Zvuk/Sound: Attila Tőzsér Výprava/Set design: Márton Ágh, Áron Horvàth, Zsuzsa Einhorn (set decorator) Masks: Barbara Kund, József Lázár Costumes: Eszter Füzes

SYNOPSIS

Vampires are among us! But there is no need to worry – the members of the Hungarian secret police are after them and, in addition to the usual spy equipment, they also have a lot of garlic with them. Hungary in the 1970s. Comrade Fábián, the Hungarian hero of the Cuban Revolution, returns home to take part in a blood donation event for Vietnam, a friendly communist country. But there’s something wrong with the old comrade – he looks like a 30-year-old, has great performances and drives a fiery red Mustang. A young couple who work for the secret police is charged with monitoring him. Maria accompanies him and tries to reveal the secrets of his eternal youth. Her lover, Laci, a champion in pursuit and close combat, spies on them both, and when he’s not jealous of jealousy, he does what isn’t part of his skill (HBO Europe).

Index - Kultúr - Két hét alatt ötvenezren vettek jegyet a Drakulics  elvtársra

Movie Review

Soudruh Fábián, maďarský hrdina kubánskej revolúcie – sa vracia do vlasti, aby sa zúčastnil eventu darovania krvi pre Vietnam, ktorá je spriatelenou komunistickou krajinou. Ale s týmto starým súdruhom sa dejú zvláštne veci. Veď má auru ako tridsiatnik s diplomatickým protokolom, ktorý podporuje aj jeho imidžový legendárny Ford Mustang. Mladá dvojica, ktorá pracuje pre tajnú políciu dostala úlohu ho sledovať.

Mária, ktorá má tú česť mu robiť spoločnosť a má úlohu ho sprevádzať, sa snaží odhaliť tajomstvo silnej energie a mimoriadnych schopností, pričom jej riadiaci orgán a súčasne amant Laci, preborník v odpočúvaní a pre boj likvidáciu zblízka ich koordinuje úlohami, avšak napokon zaúraduje neprofesionálna žiarlivosť.

Comrade Drakulich 2019 Aka Drakulics elvtárs, comedia húngara de vampiros  :: subdivx

Maďarská snímka Súdruh Draculich obdržala najnovšiu cenu maďarskej filmovej kritiky (2020) a množstvo medzinárodných nominácií a ocenení za skutočne odvážny, hravý, a artový počin kombinujúci sémantické a žánrovo-tematické prvky, odvíjajúce sa takmer s bezchybnou formálnou kvalitou.

Vo výpravných a výtvarných zložkách zaujmú scénografa Márton Ágha, ale aj v kamera Dániela Reicha a hudba Gábora Keresztesa. Bezchybný je herecký casting, režijné vedenie, i množstvo do seba vypointovaných rolí s energiou hereckého zanietenia.

Nečakajte spoločenskú a dobovú kritiku, ale skôr imaginatívnu hravosť a prekvapujúcu formálnu kvalitu, čo nie je v našich vodách vo výsledkoch žiadnou samozrejmosťou, ale pre maďarských susedov je úkazom mnohočetnej kreatívnej slobody: paradoxne v susednom filmovom štáte kde má audiovízia trvalý zmysel, podporu, i účinok na medzinárodné publikum – a možno i na európskej úrovni.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV