Filmová recenzia: Nikdy neodvracaj zrak/ Never Look Away, Werk Ohne Autor, 2018, 188´IFF Venice,(Oscar Camera Prize), HBO 2020

Print Friendly

Titul: Never Look Away
Žáner: Drama / Thriller / Historical

Krajina: Germany / Italy, 2018, 188´

Réžia/Director: Florian Henckel von Donnersmarck
Scenár/Screenplay: Florian Henckel von Donnersmarck
Kamera/Camera: Caleb Deschanel
Hudba/Music: Max Richter
Účinkujú/Starring: Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci, Cai Cohrs, Ina Weisse, Yevgeny Sidichin, Mark Zak, Lars Eidinger, Rainer Bock, Hanno Koffler, Florian Bartholomäi, Pit Bukowski, Ben Becker, Ulrike C. Tscharre, Jonas Dassler, Johanna Gastdorf, Martin Bruchmann, Jörg Schüttauf, David Schütter, Michaela C… (more)
Producers: Florian Henckel von Donnersmarck, Christiane Hencke
Editor: Patricia Rommel, Patrick Sanchez Smith
Set design: Silke Buhr
Costumes: Gabriele Binder

Never Look Away | Official US Trailer HD (2018) - YouTubeStory-Line: Kurt (Tom Schilling) first became acquainted with modern art as a child at an exhibition of „perverted art“ organized by the Nazis. After the war, he proved his talent and studied at the Art Academy in Dresden, East Germany. Here he meets Ellie (Paula Beer) and is convinced that he has found the love of his life. However, her father, the prominent doctor Carl Seeband (Sebastian Koch), fundamentally disagrees with their relationship and tries to destroy it by any means. What none of them have yet to know is the fact that their lives have long been connected by the terrible crime in which Seeband was involved during the war. Kurt and Ellie eventually manage to leave for Düsseldorf, West Germany. Kurt continues to study and is looking for his new, modern art style in the free world. Kurt’s life experiences and traumas eventually become an inspiration, thanks to which he begins to create distinctive images that reflect not only his own destiny, but also the feelings of the entire post-war generation. (CinemArt)

Goethe Film Talk with Paula Beer | So German!

Kurt (Tom Schilling) sa prvýkrát s moderným umením zoznámil ako dieťa na výstave „zvrhlého umenia“ organizovaného nacistami. Po vojne potom preukáže svoj talent a študuje výtvarnú akadémiu vo východonemeckých Drážďanoch. Tu stretáva Ellie (Paula Beer) a je presvedčený, že našiel lásku svojho života. Jej otec, prominentný lekár Carl Seeband (Sebastian Koch), s ich vzťahom však zásadne nesúhlasí a snaží sa ho akýmikoľvek prostriedkami zničiť. To, čo nikto z nich zatiaľ netuší, je skutočnosť, že ich životy sú už dávno prepojené hroznou zločinnou aktivitou, do ktorej bol Seeband za vojny zapletený. Kurtovi a Ellie sa nakoniec podarí odísť do západonemeckého Düsseldorfu. (CinemArt)

Brief Movie Review

Epický rodinný príbeh s intimitou, reflexiou i kreatívnym postojom hľadania – stojí na flegmatických peripetiách hlavného hrdinu – dorastajúceho Kurta, ktorý je maliarom, ktorý sa snaží urobiť všetko, aby zúročil svoju zaujímavú životnú i kreatívnu prax v slobodnom svete, ako aj svoj nový, moderný výtvarný štýl orámovaný historickou freskou (od 2. svetovej vojny až po súčasnosť).

Väčšina talentovaného umelca Kurta – všetky klasické životné prehry a výzvy sa nakoniec stávajú inšpiráciou, vďaka ktorej začína tvoriť osobité obrazy, ktoré odrážajú nielen jeho vlastný osud – ale aj pocity celej povojnovej generácie ľudí plných „reálnych i realistických klamstiev a poloprávd.

Prierez východoeurópskymi dejinami, kde je rodina kontaminovaná zhubnou fašistickou i socialistickou brutalitou, a občasným nezvládaním rolí, ale aj zaľúbenosti, vzťahového naplnenia a lásky, či zápasom o slušné kariérne presadenie.

Nadpriemerný, ale konzistentný scenár na istotu, s výbornou kamerou, a výbornými a prirodzenými hereckými výkonmi Toma Schillinga (nemecký Al Pacino), Pauli Beer, Sebastiana Kocha, Saskie Rosendahl, Olivera Masucciho, Cai Cohrsovej, a Ina Weisse.  
 
 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV