Filmová recenzia: Sibel, Turkey, 2018, 95´, IFF LOCARANO

Print Friendly

Krajina: Turecko / Francúzsko / Nemecko / Luxembursko, 2018, 95´

Réžia: Cagle Zencirci, Guillaume Giovanetti
Scenár: Cagle Zencirci, Guillaume Giovanetti
Kamera: Eric Devin
Hrajú: , Emin Gursoy, Elit İşcan, Erkan Kolčaka Köstendil, Meral Çetinkaya, Gülçin kultúr Şahin
Producenti: Michael Eckelt, Rani Massalha
Strih: Véronique Lange

SYNOPSIS Twenty-five-year-old Sibel lives in a remote mountain village in Turkey near the Black Sea. She is dumb, but communicates with her surroundings in an ancient whistling language. As word spreads in the village about a wolf wandering around, Sibel takes a rifle, leaves his father and sister, and sets out into the woods with full determination. Here she meets a man who is a similar outcast as she is. This man, wounded, threatening and defenseless, is the first to look at her with a whole new perspective.

MVIFF ENCORE: SIBEL – Martha's Vineyard Film Society

Story-line Dvadsaťpäťročná Sibel žije v odľahlej horskej dedine v Turecku v blízkosti Čierneho mora. Keď sa v dedine rozšíri zvesti o vlkovi, ktorý sa túla po okolí, Sibel vezme pušku, opustí otca a sestru a plná odhodlania vyrazí do lesov. Je nemá, ale so svojím okolím komunikuje prastarým pískaným jazykom.

Pri svojskej lesnej chajde sa stretáva s mužom, ktorý je podobným vydedencom ako ona. Tento človek, zranený, odbojný a bezbranný, je prvý, kto sa na ňu pozrie úplne novým pohľadom.

FILM REVIEW

Film o nemom dievčati z odľahlej tureckej dediny, ktorá ako postihnutá žije islamsky ortodoxnom prostredí, a všetci sa k nej chovajú zle, pretože nehovorí po turecky, ale prastarým pískaným jazykom, ktorý pripomína vtáčí spev. V lese stretne osudového muža, ktorému pomáha po zranení na nohy, a rozvíja akési puto. Keď sa v dedine rozšíri zvesti o vlkovi, ktorý sa túla po okolí, odvážna Sibel vezme pušku. Opustí sestru a otca, a vyrazí do lesov s novým mužom a rodiacim sa putom.

Zaujímavý divoký príbeh je univerzálnou správou o stave civilizácie v 21. storočí minimalistickými prostriedkami. Výborný casting, réžia, scenár, i herecké výkony. Bonusom je hudba pod inovatívnymi titulkami v zelenej farbe.

Tradícia, sloboda, násilie a krutosť, v kontraste boja o vlastnú životnú cestu prebúdzajúcej sa mladej ženy.

Snímka je držiteľkou ceny FIPRESCI z locarnského filmového festivalu. Uvedené v rámci programu IFF Febiofest Praha, 2019, a na platených TV kanáloch.


 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV