Filmová recenzia: Nevia, ITA, 2019, 86´, Horizonty – IFF Venice, Junior Fest

Print Friendly

Titul: Nevia

Žáner: Sociálna dráma zo súčasnosti

Krajina: Italy, 2019, 86´

Réžia/Director: Nunzia De Stefano
Scenár/Screenplay: Nunzia De Stefano, Chiara Ridolfi
Kamera/Cinematography: Guido Michelotti
Hudba/Music: Michele Braga
Účinkujú/Starring: Virginia Apicella, Rosy Franzese, Pietra Montecorvino, Pietro Ragusa, Gianfranco Gallo, Simone Borrelli, Franca Abategiovanni, Lola Bello Durojaiye
Producers: Matteo Garrone
Editor: Sarah McTeigue

Spolupráca: LUCE de Cinecita, Comune di Napol, Archimede, 2019


Story line Seventeen-year-old Nevia grew up in the middle of a dirty housing estate, which is interwoven with garbage, concrete rubble and a trafficking mafia. The girl, surrounded by the disgust of the environment, as well as the moral disgust, created her own, better world thanks to her stubbornness. At the center of this world is her younger sister and her aunt. The only remnants of Nevi’s desire for love and family. But the dirty reality penetrates more and more into her life every day and it is only a matter of time before she finally breaks it. Is there at least some way out of all this? The film was selected for this year’s competition section of the Orizzonti International Film Festival in Venice (JuniorFest)

VISTO&RIVISTO Il vizio della speranza fatica a morire - MALPENSA24

Synopsis Sedemnásťročná Nevia vyrástla uprostred špinavého sídliska, ktoré je pretkané odpadkami, betónovými sutinami a priekupníckou mafiou. Dievča obklopené hnusným prostredím, aj hnusom morálnym, si vďaka svojej tvrdohlavosti vytvára vlastný, lepší svet. Stredom tohto sveta je jej mladšia sestra a jej teta. Jediné zvyšky Neviinej túžby po láske a rodine. Špinavá realita – ale každým dňom preniká viac a viac do jej života a bude len otázkou času, než ju definitívne zlomí. Existuje z toho všetkého aspoň nejaká cesta von? Film bol vybraný do tohtoročnej súťažnej sekcie Orizzonti Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach. (JuniorFest)

Mini Movie Review

[text: G. Gröber] Talianska sociálna dráma prezentujúca súčasné „neorealistické pomery“ v európskom južnom Taliansku – s nižšími vrstvami, blšími mestskými marketmi na perifériách, a neutešenou situáciou týkajúcej sa početný rodín s deťmi, ktorí už tradične žijú zo zlodejín, špekulácie, a mafiánskeho IQ.

Je to svet a bežné problémy, ktoré prezentuje táto sociálna dráma TV-RAI: hlavná nevinná vidiecka dievčina prichádza do veľkomesta, kde nedospelé deti z jej vlastnej rodiny, a aj tie kradnú vcelku iniciatívne aj bez prinútenia, nuž pokiaľ to ide…

Hrdinka príležitostne robí mafiánsku pomocnú prácu, počkriabe napríklad susedom lak na drahom aute, ale aj pomáha ako chovateľka zvere a mladá „cirkusová klaunka“ s perforáciami v cirkusovom šapitó, ktoré sídli opodiaľ. Situácia je zacyklená, a nutno podľahnúť rutine celého asociálneho prostredia, kde zastal čas, a už ako malé deti dostávajú lekcie a „štedrú podporu“ za skutočne riskantné konanie, ktorému sa síce Nevia dokáže hrdinsky vzoprieť, ale nie nadlho.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV