Filmová recenzia: Мої думки тихі, Mé tiché myšlenky, My Thoughts Are Silent, 2019, UKR, IFF K.Vary

Print Friendly

Titul: Мої думки тихі, Mé tiché myšlenky, 2019, UKR

Žáner: Komédia/Comedy / Drama / Road movie

Krajina: Ukraine, 2019, 104´

Režisér/Director: Antonio Lukič
Screenplay: Antonio Lukič, Valerija Kalčenko
Cast: Andrij Lidahovskyj, Irma Vitovska
Producers: Alla Belaya

  • (Cena Na východ od Západu na IFF K. Vary – zvláštníe uznanie Amtonio Lukič)
  • Story Line: Twenty-five-year-old Vadym makes a living by recording and selling various sounds. He would like to trade his life in Kiev for a vision of a better future in faraway Canada, and when a generously honored offer comes to record the sounds of Ukrainian pets and the sound of a rare bird living in Transcarpathia, he doesn’t think twice and sets out. The situation is not simplified by the fact that his mother becomes a companion on this expedition.… To the sounds of synthesizer music, the debuting Ukrainian director Antonio Lukič plays a visually imaginative road movie in front of the viewer, in which he demonstrates an unprecedented feeling for building tragicomic situations (Karlovy Vary IFF).

Synopsis Za zvukov syntezátorovej hudby rozohráva debutant – ukrajinský režisér Antonio Lukič pred divákom obrazovo nápaditú road movie, v ktorej preukazuje nebývalý cit pre budovanie tragikomických situácií. (MFF Karlovy Vary)

Poster undefined 
								Mé tiché myšlenky

Micro Movie Review

[text G. Gröber] Debut Ukrajinca Antonio Lukiča možno ukázal, že Ukrajinci sa nemusia až toľko sústreďovať na komerčný tlak sponzorov, ale dá sa ísť aj autentickým štýlom. Debutujúci režisér vytvoril čosi svojsky zmysluplné, možno v indícii amerického a ohijského indie, s literárnym vzdelaním a globálnou slávou – Jim Jarmusha. Kritika hovorí o prelomovom ukrajinskom prínose v domácich vodách.

Príbeh štartuje dvadsaťpäťročný Vadym, ktorý je vysoký takmer dva a pol metra, a živí sa ako medzinárodný zvukový majster a je aj predajcom zvukových záznamov. Život v Kyjeve mu nestačí, potrebuje život inde, najlepšie v ďalekej Kanade, a keď mu doručia ponuku na dobre financovaný obchod, aby nahral zvuky ukrajinských domácich zvierat a tiež zvuk vzácneho vtáka, žijúceho na Zakarpatsku, vydáva sa na cestu realizácie. Spoločníkom na tejto výprave sa mu súhrou okolností stáva sa jeho vlastná matka.

Na Ukrajine však vzbudil pozornosť policajných zložiek, a tí ho pri výsluchoch mučia. Pobije sa s jedným z nich, a vyrazia mu zub. Celkovo je príbeh sledom nostalgicky pochopených situácií s vtipom, pomalými pohybmi kamery, artovou satirou, a ironickým vtipom, za hlasu podmanivých hudobných podmazov v nostalgickom duchu.

Scenár má odvahu zobraziť aj tienistú stránku modernej Ukrajiny, s láskavým humorom slovanským tvorcov, čo však je v globálnej kinematografii stále vzácnosťou. Autorská birarnosť pôsobí na inteligentného diváka prirodzene a uvoľnene.

Tvorcovia sa sústreďujú skôr na chladne koncipované a trpko humorné konflikty, ktoré i keď sú miestami značne konfliktné (stret s úradnou mocou), napokon projekt len podarenou, a veľmi artovou fraškou, avšak nie originálnou drámou (perečko z bundy v záverečnom finále snímky).

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV