Filmová recenzia: Ženská pomsta, ČR, 2020, 88´

Print Friendly

Titul: Ženská pomsta
Žáner: satirická komédia

Krajina: Česko, 2020, 88´

Réžia: Dušan Rapoš
Scenár: Eva Vejmělková, Dušan Rapoš
Kamera: David Ployhar
Hudba: Lešek Wronka
Hrajú: Jana Paulová, Mahulena Bočanová, Eva Vejmělková, Petr Rychlý, Robert Jašków, Miroslav Etzler, Dana Morávková, Jakub Kohák, Jiří Ployhar ml., Pavel Zedníček, Adam Míčivác

Synopsis

At group psychotherapy, three women will meet at the zenith and before retirement, which is united by revenge. Although they differ in profession and character, they have the same problem that they try to solve in psychotherapy. Their depression and anguish have a common denominator: the infidelity of a couple to whom they have sacrificed dozens, often difficult, years of living together. It spontaneously brings them closer and they decide that revenge will be better than an expensive session with a psychotherapist. They will help each other with that. He will prepare a real hell on earth for his unfaithful husbands. The film is a smiling look at the male crisis of middle age and a celebration of female solidarity.

MOVIE REVIEW

Režisér a scenárista Dušan Rapoš s niekoľkými „škľabivými filmovými hitmi“ je starý filmový kozák, ktorý má sklony k romantike, rozprávkam, i k satirickému ostriu a ženskému videniu sveta, a súčasne talent na biznis a talent na diplomaciu, čo vcelku dosť zvláštna kombinácia. Tá je vidno i z jeho najnovšej snímky.

Na plátne sú samí významní dejatelia s panoptikom luxusu, nadsádzky, frašky i satiry, a občas i nedejové pitvorenie. Napríklad téma ľahko predvídateľného populistického politika, obchodníci z Číny, práve vyhodená reportérka zo súkromného periodika, alebo nepríjemne zručná ženská právnička, či režisér z oblasti televízie.

FILM: Ženská pomsta (CZ, komedie) 2020 – online | RR blog

Trojica žien odchádza na skupinovú terapiu, a po nej zájdu dámičky na kávu. Ženy mužov, ktoré boli potupené neverou, majú v nenávistnom a chladne pomstychtivom pláne svojich zrazu exákov „oholiť o všetok ich majetok i kontá“: napríklad dajú svojich rozvádzajúcich manželov zavrieť na psychiatriu, či zdeformujú im pohlavné orgány. Fakt tvrdé, pred čím varoval na premiére i v prejave pán režisér.

Ako i on vravel: „komédia je predovšetkým na kumšt a fungovanie ťažký žáner“, a toto masová žánrovka typu českého majstra ľudovej komédie Zdeňka Trošku. Takže bez ambícií a intelektuálnej reflexie, hlbšieho poetizmu, ale niekedy s vulgárnou priamočiarosťou a brutalitou, ktorá má ďaleko od proklamovanej úsmevnosti.

Nadávanie na všetko i na všetkých, a satira hlavne proti mužom. Pri komerčnom masovom úspechu tvorcovia prisľubujú už filmovú dvojku, namierenú nie proti mužom, ale proti ženám.

FILM: Ženská pomsta (CZ, komedie) 2020 – online | RR blog

Film mal byť úsmevným pohľadom na mužskou krízu stredného veku a oslavou ženské solidarity, čo síce moc nevyšlo kvôli zmenšenému dobrému vkusu, absencii nasýtenejšieho scenára, či druhého plánu a podobne.

Okrem slušne odvedeného herectva a vyrovnanej réžie ale podcenenému scenáru, sú tu jasne nadpriemerné technické zložky, ako napríklad interiéry, kostýmy, kamera a zvuk. Žiaľ téma a najmä scenár s priamočiarymi riešeniami, čo je tradičný problém slovenskej kinematografie, ale v rámci satiry sa veľa toleruje.

Nová snímka Dušana Rapoša je azda najviac vhodná pre cieľové publikum vyhľadávajúca masovú zábavu v multiplexoch, i vďaka prispôsobiteľnosti tvorcov, a vkusu práve tohto publika.

BEST LOOK
A few really good MOMENTS with picturesque figures. This is followed by hate blasts against men as a breed. All with an arrogantly bad mood, unfortunately with a great underestimation of the „demanding spectator“.

STRUCTURAL IDEA
A film feast for all truly complex critics who receive a rather uninventive scenario and a forcibly implemented project in response.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV