Filmová recenzia: Žaby bez jazyka, (Cook F**k Kill), CZ/SK , 116´, 2020, D: Mira Fornay, Program Febiofest Bratislava, 2020

Print Friendly

LOGLINE Publikum si tu vie a môže nájsť žánrovo všetko od uleteného autorskému experimentu ako type experimentálneho a náznakového autorského TV medailónu, až po slušne obsažnú bizarnosť panoptika sveta. Neprehliadnutý je autorkin zámer vymedziť sa voči traumám zo vzťahov k blízkym osobám, reflektovaných ako domáce násilie (nejednoznačné ale príliš náznakové), ktoré je úmyslom prezentované na akomsi zástupnom a fantazijnom modeli „jedného dňa zo života Jaroslava, ktorý má pracovať ako vodič sanitky“ (niekto z toho má pocit ako by to bola helikoptérová idea).

Žaby Bez Jazyka - Casting na film - Home | Facebook

SYNOPSIS As a distributor, director Mira Fornay reflects the project as a „family story“ in which the protagonist „Jaroslav“ fights for his children, from his beautiful wife, and copes with his dominant mother, but also with his own dark demons „, and the argument“ violence has no logic „is flawed, because he often hides only in the abuser’s childhood.

Mira Fornay - Domov | Facebook
Mira Fornay´s filmography:
2020 Frogs without tongue
2015 Gardeners
2013 My Dog Killer
2009 Foxes

[Frogs without causality] Frogs without Tongue is an unusual film that could have been a sequel to Švankmajer’s opuses or a ruthless probe focused on the dirt under the rug of our society, but this did not work out, although there is a clear hint of pubertal relationship. with the help of a frog, a reminder of the hardcore of French surrealism, or a new wave.

POINT of VIEW Jaroslav is a handsome man, a seemingly kind-hearted and gentle son, husband and father. However, the shadow reveals that he is a nymphomaniac and a gourmet, psychopathically jealous of Blanka, his wife, who is tormented because he thinks that he will leave him unexpectedly and take their three children with him.
Even as the head of the family, violence, betrayal and terror are escalating against others, which ultimately leads to family tragedy. However, the deeds eventually turn against himself, and he himself seems to be fighting his darkest pages and demons on his own metaphorical path, structured like a computer game, and perhaps sacrificing more than any spectator would expect.
Žáby bez jazyka — Česká televize

MINI REVIEW

Synopsa možno prezradí, veľa z toho čo vo filme nepochopíte. Mnoho ani nie je z rozprávania zrejmé: nakoľko v proklamovanej i finálnej naratívnej dileme dokonale absentuje predstavenie a vývoj postáv, a všetko je de facto programové panoptikum.

Že by sa Mira Fornay posunula k typu tvorby autorov, akým sú režisér a bývalý autor francúzskej novej vlny Jean Luc Godard?

Žaby bez jazyka – program a vstupenky online | Kino STAR Zvolen

[ Logline/nologline] Štylizovaná metafora „enigmatické story“, plné provokatívneho radikalizmu, anarchie formy a neučesanej hereckej typológie, i úsmevnej trápnosti vnímania reality, tak ako ju vidí tvorkyňa experimentu vo svojom už treťom realizovanom filmovom opuse. 

Synopsis deklamuje akúsi dejovú štruktúru, ktorá sa niekedy prezentuje voči publiku, ale podľa autorky by to asi ani nemalo byť dôležité.

Paradoxne mladý hrdina Jaroslav – by mal byť navonok sympatický a žiaduci muž, fungujúci a rodinne spoločensky funkčný. Avšak má povesť zdanlivo dobrosrdečného a jemného syna, manžela a otca. Súčasne jeho skrytý a potlačovaný tieň prezrádza, že je môže fungovať vraj súčasne ako „nymfoman a gurmán“ (z tej ženskej pózerskej polohy vnímania), ale taktiež je možno psychopaticky žiarlivý na Blanku, jeho ženu, ktorú vraj trýzni (svet ťažko videný), keďže v jeho mysli bol zahniezdený blud a obava, že ho neočakávane opustí, a vezme so sebou aj ich tri deti.

Trailer: Žáby bez jazyka — ČT24 — Česká televize

Paradoxne ako bežný divák zrejme nepochopíte, že to presne takto je… Avšak potom sa začínate v príbehu i vnímaní strácať, čo umocní ešte viac akási estetická anti-estetika výpovede, využívajúca rodinných známych a nehercov, dejové náznaky, a najmä „enigmatické dusno“, a to nie vždy zámerné (hrdina zomrie niekoľkokrát, a to bez kontextu vysvetlenia, hrdina koná, ale všetko sú akési emócie, ale nie ich význam a zrozumiteľnosť).

Enigmatická akčnosť by sa mohla interpretovať v duchu keď: hlava rodiny šíri voči druhým násilie, zradu a teror (plní svoje ľudské pudy konzumovať a baviť sa) … čo v konečnom dôsledku vedie k „rodinnej tragédii“. Náš „patriarchálne pociťovaný despota“ je extra záťaž, a pre istotu, až dvakrát je definitívne zneškodnený (!!!) Nejasne interpretované bazálne potreby a skutky (najesť sa vypudiť sa), sa napokon obrátia voči nemu samotnému, nezaslúži ani ľútosť, ani pochopenie či zmilovanie, ale zánik.

Bude to jeho koniec – na svojsky vymedzenej metaforickej ceste, ktorá je niekedy autorkou výpovede štruktúrovaná prekvapujúco ako model počítačovej hry. ale v realite je to „symbol boja so svojimi najtemnejším stránkam a démonom“ … Ale nechtiac bude obetovať viac, než by ktokoľvek z divákov predpokladal.

Škoda, že istá očakávaná psychologičnosť, možný výklad archetypov, elementy počítačovej hry, či jasnejšia logika významov – sú viac nerealizovaným, ako dokonavým konceptom diela. Dielo vyznieva skutočne nadmieru tvrdo experimentálne.

Autorka Mira Fornay s nebývalou mierou, a v rozpore so svojou kreatívnou históriou, využila najmä vlastnú subjektivitu.

Nakrúcalo sa tam, kde to pozná, v dôverne známom prostredí, s deťmi a so zvieratami, so starými ľuďmi, s nehercami, v kuchyniach a v jedálňach, v spálniach a záhradách, v lese a pri jazere. Postavy, ktoré sa prezentovali neškolenou artikuláciou, a bizarne smiešnym hlasom, v prírode, v malom vidieckom sídle (do filmu je zapojený len jediný profesionálny herec).

Autorka zapojila všetkých známych, vrátane takmer neškodnej „cameo epozódky“ s jej vlastným otcom Emilom Fornayom, ktorého možno spoznať ako vyzerá vyšinuto nahnutý z okna miestnosti, v ktorej sa neskôr objaví „vražedná rekvizita“, ktorá (za)hľúši hlavnú nežiadúco pociťovanú postavu.

Žáby bez jazyka - trailer - CZ dabing - YouTube

Žaby bez jazyka, Česko / Slovensko, 2019, 116 min.
Réžia:
 Mira Fornay

Director of Photography: Tomáš Sysel
Editor: Mira Fornay
Editing Supervisor: Urszula Lesiak
Production Designer: Jana Boháčková
Sound: Dominik Dolejší
Make Up Artist: Jana Bílková

Produkcia/distribúcia:

Produkcia: CINEART TV Prague (CZ)
Co-production >
Koprodukcia
MIRAFOX (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), Česká televize (CZ), Synergia film (CZ)
Slovak Producer: Viktor Schwarcz (CZ), Juraj Buzalka (SK), Mira Fornay (SK)  Web
www.cookfuckkill.film


Obsadenie: Jaroslav Plesl, Regina Rázlová, Petra Fornayová, Jazmína Cigáneková, Irena Bendová [prístup: 15+] Film na Čsfd.cz

Žaby bez jazyka – program a vstupenky online | Kino Lumière
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV