Filmová recenzia: Staříci SK/CZ 92´ 2019, D: scenár a réžia: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Print Friendly, PDF & Email

Titul: Staříci, Old-Timers, Česko, Slovensko, 2019, 92´
Žáner: dráma/road movie
Scenár a réžia: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Producenti: Endorfilm, Sentimental Film, Česká televízia, Eurimage, Creative Europe
Ocenenia: Cena českej filmovej kritiky za najlepší český film roka 2019

Kamera: Lukáš Milota
Hudba: Matouš Hejl, Miroslav Srnka
Strih: Jana Vlčková
Zvuk: Václav Flegl, Petr Stuchlík
Scénografia: Antonín Šilar
Masky: Eva Schwarzová
Producent: Jiří Konečný
Hrajú: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Michal Suchánek, Přemysl Bureš, Karel Jirák, Marika Procházková, Pavel Batěk, Milena Steinmasslová
Distribúcia v SR: Filmtopia od 10. septembra 2020

SYNOPSIS

Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), a war veteran and a former political prisoner, arrives in Prague’s Ruzyně from Oregon, USA. He is well over eighty, confined to a wheelchair and largely dependent on the help of others. That is why Antonín (Ladislav Mrkvička), a longtime friend from the anti-communist resistance, is already waiting for him at the airport. It soon becomes clear that Vlasta came to the Czech Republic to carry out the last mission of his life. He wants to track down and kill the communist prosecutor Václav Mráz, whom the post-revolutionary courts were unable or unwilling to punish for his crimes in the 1950s. Vlastimil persuades Antonín to help him with the event. Tonda borrows an old caravan from her grandson and adjusts it so that Vlasta can move in it. Both old men embark on a very difficult journey for them in retaliation. (CinemArt)

Movie Review

Z amerického Oregonu pricestoval český emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), osemdesiatročný vojnový invalid a bývalý politický väzeň. Na lestisku ho čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávny kamarád z protikomunistického odboja.

Vlasta sa rozhodol uskutočniť poslednú misiu svojho života vraždou nepotrestaného komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorých obišli porevoluční súdy v ČSSR v zločinných päťdesiatich rokoch. Vlastimil prehovorí aj spočiatku váhajúceho Antonína, aby mu s akciou pomohol. Tonda si požičia od vnuka starú obytnú dodávku, upravenú tak, aby sa v nej mohli obaja pohybovať. Nuž a tak značne absurdne pôsobiaca dvojica svoju finálnu cestu pomsty dávnych krívd, ktoré im v praxi zničili možnú radostnejšiu i pokojnú životnú perspektívu.

Podľa synopse by sme si mohli myslieť, že Staříci majú niečo spoločné s nedávnymi českými filmami ako Teroristka či Tlmočník, ale nie je tomu tak. Máme tu pôvodnosť, minimalizmus, a realistické herectvo spolu s režijnou prácou, ktorá sa stala základom jedného z možných najvýraznejších počinov novodobej českej kinematografie.

Častý a príznačný pre tento angažovaný a divácky zrelý film s trpkým ale sofistikovaným humorom, či vtipným hláškovaním, ktoré vyplýva z kontextu významu ich cesty. Zaujme aj prepracovaná prostota scenára.

Kameramové pohyby a kompozície nehýria síce „extrémnou obraznosťou“ či efektami, ale v praktickej rovine dotvárajú výpovedné roviny ústrednej práce námetu, scenára, dramaturgie, castingu, i režijného vedenia dvojice titulných protagonistov.

Občiansky angažovaný film je pričinením jeho autorov a interpretov nielen o pomste a revanši, ale súčasne aj o starnutí a problémoch s ním spojených. Téma sa preklopila scenáristicky a režijne k neotrelému benchmarku s minimom komediálnosti a maximom angažovaného ostria, spolu s absurdným humorom.

Staříci

I keď dejiny sú tu tak trochu sfalšované, a náš príbeh miestami mimo pravdepodobnosti, a hlavný „odbojový plukovník“ po celý čas nosí paradoxne uniformu s generálskymi výložkami (v žiadnej armáde nemá plukovník 4 zlaté hviezdy s lemovaním).

Napriek občasným a skoro skrytým prešľapom, ide tu o skvelé a divácky vďačné filmové „retro dielo“ vhodné i pre čisto artové publikum a najmä domáce festivaly.

BEST LOOK
The civically engaged film is not only about revenge and revenge, but also about aging and the problems associated with it. The theme intertwined in scriptwriting and directing with a new benchmark with a minimum of comedy and a maximum of engaged blade, along with absurd humor.

STRUCTURAL IDEA
Although history is so falsely falsified, the story is sometimes out of probability, and the chief resistance colonel wears a uniform with general liners all the time. Despite the occasional trampling, a great and spectator-grateful film „retro work“.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV